Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη είχαν άψογη συνεργασία στον αγώνα με τους Μπόρνα Γκόγιο και Πέτρα Μάτριτς και τους νίκησαν με 2-0 σετ, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να κάνει έτσι το 3-2 επί της Κροατίας και να πάρει την πρόκριση για τους ημιτελικούς στο μεικτό διπλό του United Cup.

Οι δύο κορυφαίοι Έλληνες αθλητές τένις είχαν την ευκαιρία με νίκη να δώσουν στη χώρα μας μια θέση στο Σίδνεϊ και ακριβώς αυτό έγινε, αφού ήταν όσο συγκεντρωμένοι έπρεπε και συνεργάστηκαν ιδανικά, νικώντας την ομάδα της Κροατίας.

Το παιχνίδι ήταν… τρελό ντέρμπι στο πρώτο σετ, όπως δείχνει και το γεγονός ότι διήρκεσε 57 λεπτά, με την Ελλάδα να επικρατεί τελικά στο tie break και να κάνει το 1-0 με 7-6, για να ακολουθήσει το 6-4 στο δεύτερο σετ.

Έτσι, με 2-0 οι Τσιτσιπάς και Σάκκαρη πήραν τη νίκη και σφράγισαν το 3-2 της Ελλάδας επί της Κροατίας, με αποτέλεσμα να εξασφαλιστεί η συμμετοχή στα ημιτελικά του United Cup.

Τα σετ: 7-6, 6-4