Τέλος στο σερί ηττών στη Euroleague έβαλε ο Παναθηναϊκός που υποδέχθηκε τη Μπασκόνια και επικράτησε με 98-83, πανηγυρίζοντας έτσι τη 2η νίκη του στις πρώτες επτά αγωνιστικές και ελπίζει οτι από εδώ και πέρα τα πράγματα θα πάνε καλύτερα και η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν θα ζήσει μια επανάληψη του περσινού εφιάλτη.

Οι πράσινοι περίμεναν ένα μήνα μέχρι να χαμογελάσουν ξανά στη Euroleague και τα κατάφεραν τον Γουόλτερς ως δημιουργό, με 7 ασίστ, ενώ πάρα πολύ καλοί ήταν οι Μπέικον (16π.), Γουίλιαμς (16π.), Γκριγκόνις (13π.) και Πονίτκα (15π.), με τον Ράντονιτς να ελπίζει ότι αυτός ο πλουραλισμός στην επίθεση θα υπάρχει πιο συχνά πλέον.

Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός δεν άρχισε καλά, όπως δείχνει και το 6-12 στο 5′, αλλά με την είσοδο του Πονίτκα τα πράγματα βελτιώθηκαν αμυντικά και επιθετικά, με αποτέλεσμα να έρθει σερί 11-0 και το σκορ να γίνει 17-12. Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να έχουν το προβάδισμα (22-18), έχοντας καταφέρει να αποφύγουν τα λάθη (μόνο ένα σε αυτό το διάστημα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα, έκανε επιμέρους σκορ 9-2 για να πάρει ξανά το προβάδισμα (25-27 στο 12′) και το διατήρησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (38-43), έχοντας για καλύτερο παίκτη τον Χάουαρντ που είχε βάλει 11 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι ήταν αποφασισμένος για τη νίκη, αφού το 38-45 στο 21′ μετατράπηκε σε 53-48 με επιμέρους σκορ 15-3, χάρη κυρίως στον Γουόλτερς που δημιουργούσε και στους Μπέικον και Πονίτκα που εκτέλεσαν από τη γραμμή των 6.75μ. Η διαφορά, μάλιστα, έφτασε και στο +10 (62-52) για τους πράσινους, οι οποίοι είχαν βρει πλέον τον κατάλληλο ρυθμό.

Και αφού τον βρήκαν, τον διατήρησαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις «απέκρουσαν» κάθε προσπάθεια των Ισπανών για αντεπίθεση, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά και παίρνοντας τελικά τη νίκη με +15 (98-83).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83