Η ΑΕΚ είχε αρχίσει με τρεις νίκες στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της Basket League αλλά στην 4η ήρθε η πρώτη ήττα και «θύτης» ήταν ο Άρης, ο οποίος είχε σε εκπληκτική μέρα τους Τσέβεζ Γκούντγουιν (18π.) και Νόα Χόκλερ (16π. και 7 τάπες), επικρατώντας με 76-63 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλά στο παιχνίδι αφού με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά με 3-10 και έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων (17-25). Διαφορά που μεγάλωσε στη δεύτερη περίοδο, αφού με τους Γκούντγουιν και Χόκλερ οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ παράλληλα έκαναν πολύ καλή δουλειά αμυντικά.

Έτσι, το σκορ ήταν 28-45 στο 18′, με την ΑΕΚ να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 στο επόμενο δίλεπτο και να ρίχνει τη διαφορά στους 11 πόντους (36-47) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Διάστημα στο οποίο ο Άρης είχε 9/17 τρίποντα!

Όπως και να έχει, στην τρίτη περίοδο η Ένωση μπήκε καλύτερα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και κατάφερε να πλησιάσει στο -7 (50-57), αλλά οι Θεσσαλονικείς με μπροστάρη το Χάγκινς κατάφεραν να πάρουν πάλι τα πάνω τους και να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (52-63).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν, δηλαδή, προβάδισμα νίκης και με τους Γκούντγουιν και Χόκλερ να κυριαρχούν και τον Χάγκινς να βάζει κρίσιμα καλάθια, κατάφεραν να σπάσουν το αήττητο της ΑΕΚ, φεύγοντας από τα Άνω Λιόσια με μεγάλη νίκη (63-76).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-47, 52-63, 63-76