Η εκτός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα μάλλον ήταν μια αναλαμπή για τον Παναθηναϊκό, αφού δύο 24ωρα μετά τη συντριβή του από την Άλμπα στο Βερολίνο έχασε και από τη Μονακό στο ΟΑΚΑ, με 80-83, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 3η του ήττα στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Euroleague, η οποία φαίνεται ότι θα εξελιχθεί και φέτος σε… μαρτύριο για τους πράσινους.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς άρχισε καλά το ματς, υπό την έννοια πως προηγήθηκε με 9-6 νωρίς, αλλά στη συνέχεια κόλλησε… Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τα ριμπάουντ, ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και γενικά έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να κάνουν επιμέρους σκορ… 23-2 και να προηγηθούν με +18 (11-29), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +16 (13-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός ανασυντάχθηκε, πήρε πόντους από τον Γουίλιαμς, βελτίωσε την άμυνά του όπως δείχνει το γεγονός ότι δέχθηκε μόνο 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και κατάφερε να είναι στο -6 (34-40) στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι πράσινοι πίστευαν ξανά στην ανατροπή και με τον Γουίλιαμς να κάνει πράγματα και θαύματα, συνεχίζοντας ακόμη πιο ζεστός στην τρίτη περίοδο κατά τη διάρκεια της οποίας έβαλε 16 πόντους, κατάφεραν ακόμη και να προσπεράσουν με 59-58, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο 10λεπτο με τη Μονακό στο +1 (59-60).

Εκεί, ο Πονίτκα βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό, με τον Τζέιμς να αναλαμβάνει από την άλλη πλευρά για τους Μονεγάσκους, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι, όπως δείχνει και το 68-68 στο 35′. Ο Τζέιμς, όμως, με κρίσιμα καλάθια έδωσε αέρα έξι πόντων (70-76) στους φιλοξενούμενους στο 39′, με τους πράσινους να μην καταφέρνουν τελικά να αποφύγουν την ήττα με 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83