Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Άρη -που στην πρεμιέρα είχε κάνει την έκπληξη κόντρα στον Παναθηναϊκό- με 88-66 στην PAOK Sports Arena, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι κίτρινοι είχαν καλή ψυχολογία μετά τη νίκη επί των πράσινων την περασμένη εβδομάδα και φάνηκε από το πώς άρχισαν το ντέρμπι, αφού ήταν μπροστά με 8-15 στο 5′, έχοντας 3/4 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο +6 (11-17) στη συνέχεια με τον Νότε, αλλά οι ασπρόμαυροι κάπου εκεί πήραν τα πάνω τους και με σερί 7-0 κατάφεραν να προσπεράσουν (18-17), για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ ισόπαλο (21-21).

Από εκεί και πέρα, όμως, το παιχνίδι μετατράπηκε σε εύκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και άρχισε σιγά-σιγά να χτίζει διαφορά, όπως δείχνει και το 40-28 στο 17′ με τρίποντο του Ντάρκο-Κέλι, με τον Άρη να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να αντιδράσει (47-35 το σκορ ημιχρόνου).

Αυτό τελικά, το να αντιδράσουν δηλαδή, οι κίτρινοι το έκαναν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αφού με επιμέρους σκορ 3-11 μείωσαν σε 50-46 έχοντας για πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Τολιόπουλο, αλλά το timeout toy Λυκογιάννη είχε ως αποτέλεσμα οι ασπρόμαυροι να συνέλθουν και να κάνουν σερί 11-0, έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (65-50) στο 30′.

Διαφορά που μεγάλωσε στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να πάει στο +21 (71-50) και να κρατάει σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά μέχρι και το τέλος του αγώνα (88-66).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66