Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 93-65 τον Προμηθέα και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (2/10) τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να εντυπωσιάζει με την απόδοσή της, με δεδομένο ότι η σεζόν τώρα αρχίζει.

Σε αντίθεση με ό,τι είχε γίνει νωρίτερα στο Παναθηναϊκός – Κολοσσός, εδώ οι δύο ομάδες ήταν από την αρχή εύστοχες, με τον Βεζένκοβ να είναι πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες, οι οποίοι με ένα μίνι-ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου κατάφεραν να ξεφύγουν με +7 (23-16), πριν μειώσουν οι Πατρινοί σε 23-19.

Κανένα πρόβλημα, όμως, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε τον Σλούκα σε ρόλο δημιουργού και τους ΜακΚίσικ και Μπολομπόι ως εκτελεστές, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +13 (40-27) στο 17′, κλείνοντας με αυτή τη διαφορά το πρώτο ημίχρονο (47-34).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε, δηλαδή, διαφορά νίκης και στο δεύτερο ημίχρονο φρόντισε να την αυξήσει, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ ανά διαστήματα. Με τους Φαλ και Βεζένκοβ να πρωταγωνιστούν στην επίθεση οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 54-36 στο 25′ και δύο λεπτά μετά ήταν μπροστά με 59-40, απέναντι σε έναν Προμηθέα που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Δεν αποτέλεσε έκπληξη, επομένως, το γεγονός ότι στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 69-48.

Το παιχνίδι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, είχε ήδη κριθεί και στο τελευταίο 10λεπτο, το οποίο έγινε επειδή… έπρεπε να γίνει, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Λούντζης που είχε 3/3 τρίποντα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τελικά επικράτησε με 93-65 και την Κυριακή (2/10) θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65