«Παλιά μου τέχνη κόσκινο» για τον Άλβαρο Νεγρέδο. Στα 37 του χρόνια ο πολύπειρος Ισπανός επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 71ο λεπτό και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ που πέτυχε χάρισε την τεράστια εκτός έδρας νίκη στην Κάντιθ με 1-0 επί της Βαγιαδολίδ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της La Liga.

Μετά από 4 ήττες και μόλις μία ισοπαλία στα πέντε προηγούμενα ματς, όπου σημειωτέον δεν είχε καν σκοράρει, η Κάντιθ πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» στη La Liga και προσωρινά «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, πλησιάζοντας μάλιστα, στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο, η οποία γνώρισε την 4η ήττα της σε 6 ματς.

Το αποτέλεσμα αν μη τι άλλο επέτρεψε και στον προπονητή της Κάντιθ, Σέρχιο Γκονθάλεθ, να πάρει μια βαθιά ανάσα καθώς η καρέκλα του έτριζε… επικίνδυνα και με ακόμη ένα αρνητικό αποτέλεσμα η απόλυση έμοιαζε δεδομένη.

Η αγωνιστική δράση στο ισπανικό πρωτάθλημα συνεχίζεται σήμερα (17/9) και αύριο (18/9) με τα βλέμματα να είναι στραμμένα στο πολυαναμενόμενο ντέρμπι της Μαδρίτης την Κυριακή μεταξύ της Ατλέτικο και της Ρεάλ στο «Civitas Metropolitano». Αναλυτικά οι αναμετρήσεις του προγράμματος: Μαγιόρκα-Αλμερία (17/9), Μπαρτσελόνα-Ελτσε (17/9), Βαλένθια-Θέλτα (17/9), Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγεκάνο (17/9), Οσασούνα-Χετάφε (18/9), Βιγιαρεάλ-Σεβίλλη (18/9), Μπέτις-Τζιρόνα (18/9), Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ (18/9) και Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης (18/9).