Η Ισπανία είναι η 4η ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» του Eurobasket, αφού έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, νίκησε με 102-94 τη Λιθουανία έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος είχε 26 πόντους, οι 12 εκ των οποίων στο έξτρα 5λεπτο, περιμένοντας πλέον μία εκ των Φινλανδία ή Κροατία στον προημιτελικό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Ντίαθ να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15) στην Ισπανόα και τον Λεκαβίτσιους να βάζει ξανά μπροστά τη Λιθουανία (19-20). Οι Ίβηρες μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν με +7 (27-20) αλλά οι αντίπαλοι αντέδρασαν σωστά, έσφιξαν την άμυνά τους και με σωστές επιλογές κατάφεραν να προσπεράσουν και να κλείσουν το ημίχρονο στο +5 (40-45).

Η Λιθουανία είχε δώσει στο ματς τον ρυθμό που ήθελε και αυτό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει και στο +11 (47-58), με τον Ρούντι όμως να παίρνει πρωτοβουλίες για τους Ισπανούς, οι οποίοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -3 (63-66) λίγο πριν το 30′. Το παιχνίδι ήταν, πλέον, ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο όλα τα ενδεχόμενα ήταν πιθανά, με την Ισπανία όμως να είναι το φαβορί αφού ήταν μπροστά με 83-81 πριν την τελευταία επίθεση. Σε αυτή, η Λιθουανία πήγε για το τρίποντο, ο Γιοκουμπάιτις αστόχησε αλλά ο Μπραζντέικις με φόλοου έκανε το 83-83 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Μπράουν, όπως προαναφέρθηκε, έβαλε τους 12 από τους 25 πόντους του, έχοντας βοήθεια και από τον Ερναγκόμεθ που πέτυχε το πιο κρίσιμο καλάθι και φάουλ, για να έρθει τελικά η πρόκριση για τους Ίβηρες με το τελικό 102-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (κ.α.), 102-94