Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Κυριακή (11/9) την Τσεχία για τη φάση των «16» του Eurobasket και αν νικήσει θα βρει απέναντί της στον προημιτελικό τη Γερμανία, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ντένις Σρέντερ νίκησε με 85-79 το Μαυροβούνιο, αν και είχε προηγηθεί ακόμη και με 27 πόντους, παίρνοντας την πρόκριση για την 8άδα.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-2 στο 4′ χάρη στον Σρέντερ, ο οποίος σκόραρε και παράλληλα δημιουργούσε. Το Μαυροβούνιο αντέδρασε καλά στη συνέχεια αφού μείωσε σε 11-10 αλλά ένα σερί 8-0 για τα «πάντσερ» είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με το σκορ στο 19-10.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο 10λεπτο οι Τίμα και Φόιτμαν βοήθησαν τον Σρέντερ στο σκοράρισμα και η διαφορά πήγε και στο +19 (40-21), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τη Γερμανία να βρίσκεται στο +24 (48-24). Το Μαυροβούνιο προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στους… 17 πόντους (67-50), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε… μάχη.

Με τον Πέρι να παίρνει πρωτοβουλίες και να σκοράρει συνεχώς, οι Μαυροβούνιοι έκαναν επιμέρους σκορ και πλησίασαν στο -5 (69-64), αλλά κάπου εκεί οι Γερμανοί σοβαρεύτηκαν, πήγαν στο +10 (76-66) και άντεξαν στη νέα αντεπίθεση των αντιπάλων τους, οι οποίοι μείωσαν σε 80-77 στο τελευταίο λεπτό, επικρατώντας με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79.