Η δύσκολη νίκη της Γουέστ Χαμ (με ανατροπή) επί της Στεάουα με 3-1, το σπουδαία διπλό της Αλκμάαρ επί της Ντνίπρο (1-0) και η άνετη επικράτηση της Βασιλείας επί της Πιούνικ (3-1) ξεχώρισαν στο δεύτερο σκέλος της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, όπου κυριάρχησαν οι «λευκές» ισοπαλίες (τέσσερις τον αριθμό).

Η Στεάουα «στρίμωξε» για ένα ημίχρονο τη Γουέστ Χαμ, παίρνοντας προβάδισμα με το γκολ του Κορντέα από το 34′, όμως τα «σφυριά» αντέδρασαν στο δεύτερο 45λεπτο και με τρία γκολ σε διάστημα 23 λεπτών (Μπόουεν, Έμερσον, Αντόνιο) έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη στην πρεμιέρα τους στον 2ο όμιλο.

Στο Κόζιτσε της Σλοβακίας, έδρα της Ντνίπρο λόγω της ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία, η Αλκμάαρ – χωρίς τον τραυματία Βαγγέλη Παυλίδη στη σύνθεσή της – έφτασε σε ένα πολύ σημαντική νίκη με 1-0 χάρις στο γκολ του Ντε Βιτ στο 63′. Ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε βασικός στο δεξιό άκρο της άμυνας κι αντικαταστάθηκε στο 62′.

Εύκολη νίκη και για τη Βασιλεία επί της αξιόμαχης Πιούνικ με 3-1, χάρις στα δύο γκολ του Μπέργκερ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Σλάβια Πράγας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Τουρκία κόντρα στη Σίβασπορ, καθώς ο Πρόβοντ έχασε πέναλτι στο 90+3′ και παρέμεινε το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς με τα γκολ των Σαμπά κι Ολαγίνκα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κεϊτά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Δημήτρης Γούτας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για τη Σίβασπορ.

Η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη από τη Ρίγα στην 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League αλλά… κατάφερε να μην πάρει τους τρεις βαθμούς, μένοντας στο 1-1. Στο 56′, ο Μπιράγκι γύρισε από αριστερά και ο Μπαράκ εκτέλεσε ωραία για το 1-0. Ωστόσο, στο 74′ ο Ιλιτς έφερε το ματς στα ίσα.

Στη ματσάρα της ημέρας, η Βιγιαρεάλ επικράτησε 4-3 της Λεχ Πόζναν και μπήκε με το δεξί. Ο Σκόρας στο 2΄άνοιξε το σκορ για τους Πολωνούς, ο Τσουκβουέζε έφερε το ματς στα ίσα στο 32′, ενώ στο 36′ και στο 40′ ο Αλεξ πέτυχε το 3-1. Η Λεχ αντέδρασε και ο Ισακ με δυο τέρματα ισοφάρισε. Ωστόσο, ο Κοκλέν στο 89΄ διαμόρφωσε το 4-3.

Γκέλα για τον Απόλλωνα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 εκτός έδρας με τη Βαντούζ. Kαλύτεροι οι Κύπριοι, είχαν ευκαιρίες με Χέντι, Μπα και Πίττα, όχι όμως και την ουσία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League 2022/23: