Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκακη να προκριθεί στον τελικό του Βερολίνου, με την Μπελίντα Μπένσιτς να παίρνει τη νίκη με 2-1 σετ (7-6 (6), 4-6, 4-6), σε έναν εκπληκτικό αγώνα που 3 ώρες και 7 λεπτά.

Αν και είχε την υπεροχή στο πρώτο σετ, τα λάθη της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας στο σερβίς την έβαλαν σε μπελάδες, για να κάνει το 1-0 τελικά με την βοήθεια της τύχης. Το σερβίς της την πρόδωσε σε κρίσιμα σημεία στο δεύτερο σετ για να έρθει η ισοφάριση για την Ελβετίδα που με άλλο ένα break στο τρίτο σετ, έφτασε στην πρόκριση.

Η Σάκκαρη σέρβιρε άσχημα σχεδόν σε όλο το ματς, καθώς παρά τους 9 άσους, είχε 8 διπλά λάθη (σχεδόν τα μισά κόστισαν games και break υπέρ της Μπένσιτς ή έγιναν σε πολύ κρίσιμα σημεία), ενώ το ποσοστό της στο πρώτο σερβίς ήταν μόλις 52.2% (70/134) έναντι 70% της Ελβετίδας που είχε καλύτερα ποσοστά σε αυτόν τον τομέα.