Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της σεζόν πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές με 87-85 στην παράταση χάρη σε τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και στο φινάλε φαινόταν ότι οι Τούρκοι θα έφευγαν από το Φάληρο με τη νίκη, αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν διαφορετική άποψη και με το τρίποντο του Σλούκα πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους διατηρεί ψηλά στην κατάταξη της Euroleague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά, αλλά στη συνέχεια η άμυνα των ερυθρόλευκων βελτιώθηκε και αυτό τούς έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 19-12 στο 8′ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17), με τους Βεζένκοφ και Σλούκα να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρέμενε μπροστά (35-28 στο 15′) χάρη στα τρίποντα, αλλά στη συνέχεια οι επιλογές στην επίθεση δεν ήταν και οι καλύτερες, με συνέπεια η Εφές να πλησιάσει και στη συνέχεια να περάσει και μπροστά (39-41) αξιοποιώντας τους Μίτσιτς, Μοερμάν και Πλάις, για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό στο +1 (42-41) μετά το τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 42-45 χάρη σε σερί 4-0, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με δικό τους 8-0 και να προσπεράσουν ξανά (50-45). Το παιχνίδι, γενικά, ήταν μεγάλο ντέρμπι, με τους Σλούκα Βεζένκοφ από τη μία πλευρά και τους Μίτσιτς και Μόερμαν από την άλλη, να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές

Ηγέτης Σλούκας μίλησε στο φινάλε

Το 61-61 στο 30′ προϊδέαζε για μεγάλη μάχη στο 4ο δεκάλεπτο και έτσι έγινε, αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι Σλούκας και Ντόρσεϊ ήταν αυτοί που έβαζαν τα μεγάλα σουτ για τον Ολυμπιακό, οι Μίτσιτς και Μπομπουά έδιναν λύσεις για την Εφές και τελικά η λήξη του αγώνα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 75-75, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση.

Εκεί, ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έστειλε την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +3 (81-78), οι Μίτσιτς – Λάρκιν το έκαναν 81-82 και στο τέλος το θρίλερ έφτασε στην κορύφωσή του: Μία βολή ο ΜακΚίσικ και 82-82, τρίποντο του Λάρκιν και 82-85, δίποντο του Ντόρσεϊ για το 84-85 και στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε τη μεγάλη νίκη στους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, 87-85 (παράταση)