Ο στόχος του Παναθηναϊκού στη φετινή Euroleague δεν είναι άλλος από το να αποφύγει αρνητικά ρεκόρ και επιδόσεις, αλλά αν δεν αρχίσει να νικάει και μακριά από το ΟΑΚΑ θα είναι δύσκολο να αποφευχθούν τα χειρότερα. Και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δείχνει πως είναι ικανή να χάσει οποιοδήποτε εκτός έδρας παιχνίδι, αφού στο Μόναχο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ από τη 2η περίοδο κι έπειτα αλλά τελικά ηττήθηκε από τη Μπάγερν με 81-78, συνεχίζοντας την τραγική πορεία της.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Χίλιαρντ να έχει 3/4 τρίποντα για τους Γερμανούς δίνοντάς τους τη δυνατότητα να προηγηθούνμε 16-10 και 22-17 στο 8′, αλλά οι Μποχωρίδης και Έβανς είχαν τις απαντήσεις για τους πράσινους, οι οποίοι ισοφάρισαν με το τέλος της πρώτης περιόδου (22-22).

Στη δεύτερη, όμως, οι παίκτες του Πρίφτη λειτούργησαν καλύτερα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, μετέτρεψαν το 28-26 του 12′ σε 28-33 στο 14′, είχαν 10 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας και προβάδισμα επτά πόντων (37-44). Καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα ήταν ο Παπαπέτρου με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Φάση από τον αγώνα Μπάγερν Μονάχου - Παναθηναϊκός

Είχε το ματς στα χέρια του και έχασε…

Τα πράγματα, μάλιστα, πήγαν ακόμη καλύτερα για τους πράσινους στην τρίτη περίοδο, αφού με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν και με +10 (47-57 στο 25′). Κάπου εκεί, όμως, άρχισαν τα λάθη και αυτό είχε ως συνέπεια η Μπάγερν να κάνει επιμέρους σκορ 12-3 και να μειώνει σε 59-60 στο 30′.

Παρ’ όλα αυτά, το ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ήταν πολύ καλό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τρίποντα των Μέικον και Νέντοβιτς έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 61-70 στο 35′, δείχνοντας έτοιμος για την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή διοργάνωση. Στα τελευταία λεπτά, όμως, το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, με συνέπεια η διαφορά να μειώνεται συνεχώς.

Η Μπάγερν πλησίασε στο -2 (74-76) δύο λεπτά πριν τη λήξη και στα 44 δευτερόλεπτα ο Γουάιτ είχε δύο βολές για να στείλει τους πράσινους στο +4 αλλά αστόχησε και στις δύο… Η τιμωρία για αυτό ήταν το τρίποντο του Λούτσιτς για την προσπέραση (77-76) των Γερμανών, με τον Μέικον να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος και τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει ακόμη μία ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78