Η νίκη επί της Γαλατασαράι στη Θεσσαλονίκη είχε κρατήσει ζωντανό τον ΠΑΟΚ στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League και τώρα αυτές οι ελπίδες αυξήθηκαν, αφού ο δικέφαλος του βορρά νίκησε και τη Νίμπουργκ στην Τσεχία. Μια επιτυχία που ήρθε με εκπληκτικό τρόπο για τους ασπρόμαυρους, αφού στις αρχές της τελευταίας περιόδου βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες (21-21). Το πρώτο… μίνι ξέσπασμα ήρθε από την πλευρά της Νίμπουρκ, η οποία ξέφυγε με 33-27 κάνοντας σερί 7-0, αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε με δικό του και προσπέρασε με 33-35, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους στο +3 (40-37).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν

Επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πιο δύσκολα για τους Θεσσαλονικείς στην τρίτη περίοδο, αφού οι Τσέχοι με επιμέρους σκορ 20-2 μετέτρεψαν το σκορ σε 50-39 στο 24′, πηγαίνοντας και στο +13 (61-48) λίγο πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -15, αφού το σκορ είχε γίνει 64-49, με αποτέλεσμα η νίκη να μοιάζει με ουτοπία. Στα επόμενα λεπτά, όμως, έγινε πραγματικότητα, αφού οι ασπρόμαυροι άρχισαν να παίζουν εξαιρετικά άμυνα και με τους Γκρίφιν και Κάρτερ να δίνουν λύσεις στην επίθεση κατάφεραν με επιμέρους σκορ… 2-19 να περάσουν μπροστά με 68-66 στο 36′!

Από εκεί και πέρα, στα τελευταία τέσσερ λεπτά έγινε πραγματική μάχη, με τον ΠΑΟΚ να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος όμως και να παίρνει μεγάλη νίκη με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75