Ο αγώνας της ΑΕΛ με τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη φάση των «32» του κυπέλλου Ελλάδας οδηγήθηκε στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 1-1. Αυτό που προκάλεσε εντύπωση, όμως, δεν ήταν το γεγονός ότι δεν υπήρξε νικητής στο 90λεπτο, αλλά το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να μένουν με 10 παίκτες σε αυτή τη φάση, αφού ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι που… δεν έγινε ποτέ.

Συγκεκριμένα, στο 52ο λεπτό, σε κεφαλιά που έκανε παίκτης των γηπεδούχων, ο Γκαρντάβσκι έδιωξε τη μπάλα με το κεφάλι πάνω στη γραμμή, αλλά ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου, αφού μάλιστα συμβουλεύτηκε και τον βοηθό του, έδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι, δείχνοντας και κόκκινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ που δεν μπορούσε να το πιστέψει.

Ένα λάθος που δεν θα γινόταν ποτέ αν υπήρχε VAR από τώρα, αλλά αυτό χρησιμοποιείται στο κύπελλο από τους προημιτελικούς κι έπειτα.