Στο Όλντ Τράφορντ η Αταλάντα ήταν μπροστά με 2-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έδειχνε έτοιμη να πάρει ιστορική νίκη, κάνοντας τεράστιο βήμα πρόκρισης στους «16» και φέρνοντας τη Γιουνάιτεντ φάτσα με τον αποκλεισμό. Στην επανάληψη, όμως, η ομάδα του Μάντσεστερ ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας μεγάλη νίκη με γκολ του Ρονάλντο στα τελευταία λεπτά. Από εκεί και πέρα, η Μπάγερν έκανε πλάκα στη Μπενφίκα ρίχνοντας 4άρα στην Πορτογαλία, ενώ η Γιουβέντους έκανε το 3×3 περνώντας από την έδρα της Ζενίτ.

Το ματς της βραδιάς λοιπόν, όπως προαναφέραμε, έγινε στο Όλντ Τράφορντ. Εκεί όπου η Αταλάντα μπήκε για να αιφνιδιάσει τη Γιουνάιτεντ και το κατάφερε σε απόλυτο βαθμό: Γύρισμα του Τζαπακόστα και 0-1 από τον Πάσαλιτς στο 15′, κόρνερ του Κουπμάινερς και 0-2 από την κεφαλιά του Ντεμιράλ στο 29′. Σκορ που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού στο 45′ ο Ράσφορντ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο β’ μέρος, όμως, ήρθαν τα πάνω-κάτω…

Στο 53′ ο Φερνάντες βρήκε ωραία τον Ράσφορντ και αυτός σκόραρε αυτή τη φορά, μειώνοντας σε 1-2, για να ακολουθήσει στο 58′ το δεύτερο δοκάρι για τη Μάντσεστερ, αυτή τη φορά με τον ΜακΤόμινεϊ από κοντά. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πίεζε και ισοφάρισε στο 75′ με τον Μαγκουάιρ μετά την εκτέλεση κόρνερ, για να έρθει στο 82′ το 3-2 από την κεφαλιά του Ρονάλντο, ο οποίος αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης της ομάδας του.