Τρεις αγωνιστικές στη BVasket League, τρεις νίκες με 100άρες και μεγάλες διαφορές για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μετά την ΑΕΚ και το Λαύριο… πάτησε και τον Προμηθέα με 108-75 στο ΣΕΦ. Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της σεζόν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού έχει τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στη Euroleague.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, οι ερυθρόλευκοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (13-6 στο 5′) και παρά τις προσπάθειες των Ρογκαβόπουλου και Μάιλς για την ομάδα της Πάτρας, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα (28-24).

Αυτό άρχισε να διευρύνεται στο β’ δεκάλεπτο, όταν οτα τρίποντα του Σλούκα έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +9 (38-29), για να ακολουθήσει το +15 (48-33) και τελικά το +11 (52-41) στο ημίχρονο.

Ο Κώστας Σλούκας

Καθάρισε οριστικά στην τρίτη περίοδο

Οι ερυθρόλευκοι ούτως ή άλλως ήταν το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη και αυτή, τελικά, οριστικοποιήθηκε στο γ’ δεκάλεπτο, αφού η καλή άμυνα και οι λύσεις που έδινε ο Βεζένκοβ στην επίθεση έφεραν τους Πειραιώτες ξανά στο +15 (68-53 στο 26′) και στο τέλος του δεκαλέπτου στο +19 (78-59).

Τα πάντα είχαν, πλέον, κριθεί και στην τελευταία περίοδο τα συνεχόμενα τρίποντα των Πρίντεζη, Λούντζη, ΜακΚίσικ ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τελικά με +33 (108-75).

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75.