Την ώρα που περιμένουν το «ναι» του Ιωάννη Παπαπέτρου για ανανέωση της συνεργασίας τους για ακόμη τρία χρόνια, στον Παναθηναϊκό φαίνεται πως τελείωσαν θετικά τη μεταγραφή του Κέντρικ Πέρι για τις δύο επόμενες σεζόν.

Οι άνθρωποι του «τριφυλλιού» προχώρησαν την υπόθεση του Αμερικανού, για τον οποίο ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε θετική εισήγηση και σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλούνται τα «πράσινα» ρεπορτάζ, οι δύο πλευρές έδωσαν τα χέρια.

Ο 28χρονος γκαρντ (1,85 μ.) είναι αρκετά αθλητικός και μακρύς για το ύψους του (έχει άνοιγμα χεριών 1,98 μ.), κάτι που τον κάνει ικανό στην άμυνα, ενώ είναι και επιθετικός προς το αντίπαλο καλάθι. Το βασικό του μειονέκτημα θεωρείται το περιφερειακό του σουτ, αν και τελείωσε την περίοδο στο EuroCup ως πέμπτος σκόρερ.

Συγκεκριμένα, είχε 16,1 πόντους (73,8% βολές, 58,3% δίποντα, 35,7% τρίποντα), ενώ ήταν και τρίτος σε ασίστ με 6,1 μέσο όρο ανά παιχνίδι, αλλά και τρίτος στην αξιολόγηση με 19,2. Είχε επίσης 3,1 ριμπάουντ, 1,4 κλεψίματα κι 1,2 λάθη σε 27:52 συμμετοχής ανά ματς.

Στην Αδριατική Λίγκα είχε 15,3 πόντους, 4,5 ασίστ, 2,4 ριμπάουντ, 0,8 κλεψίματα και 1,8 λάθη σε 26,1 λεπτά κατά μέσο όρο.