Σε ένα ματς που κρίθηκε τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Ένωση πανηγύρισε την 13η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, το οποίο δεν είχε πολύ κόσμο πάντως, ήταν πανηγυρική πριν καν αρχίσει το παιχνίδι, αφού υπήρχε η κούπα του κυπέλλου που κατέκτησε η ΑΕΚ πριν δύο εβδομάδες.

Κατά τη διάρκεια του ματς, πάντως, η ατμόσφαιρα δεν ήταν το ίδιο χαλαρή, αφού οι αρκετές σημαντικές απουσίες των κιτρινόμαυρων είχαν ως συνέπεια να κυνηγούν συνεχώς στο σκορ τους Κρητικούς, οι οποίοι έπαιρναν συνεχώς πόντους από τον Φράνκαμπ και έβγαλαν το ημίχρονο στο +10 (33-43).

Το Ρέθυμνο έφτασε να προηγείται και με +15 (35-50) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά σταδιακά η Ένωση άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και τελικά, με τους Μαυροειδή και Τσάλμερς να σκοράρουν, πέρασε και μπροστά (55-54), για να κλείσει το γ’ 10λεπτο με σκορ που έδειχνε… ντέρμπι (58-60).

Και όντως έτσι ήταν η κατάσταση στο τελευταίο 10λεπτο, με τα πάντα να κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα: Στα 14” πριν το τέλος ο Τσάλμερς με δύο βολές μείωσε σε 82-83, ο Χάρις αμέσως μετά είχε 0/2 και τρία δευερόλεπτα πριν το φινάλε ο Τολιόπουλος με δύο βολές έκανε το 84-83 και έδωσε στην ΑΕΚ την 13η σερί νίκη στο πρωτάθλημα

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83