Η Μάντσεστερ Σίτι είχε τις ευκαιρίες, η Τότεναμ όμως έβαλε τα γκολ και νίκησε με 2-0 στο Λονδίνο.

Αν είδε κάποιος το πρώτο ημίχρονο του Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι, θα δυσκολευτεί να πιστέψει ότι αυτοί που νίκησαν ήταν οι γηπεδούχοι. Κι όμως…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και είχαν τρεις μεγάλες φάσεις για γκολ στο πρώτο 45λεπτο, ενώ στο 39′ έχασαν και πέναλτι με τον Αγουέρο (απέκρουσε ο Γιορίς).

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, αλλά γκολ δεν έβαζε για κανένα λόγο και τελικά, όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, το πλήρωσε: Αποβολή του Ζιντσένκο στο 60′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, Κοντρόλ και εκτέλεση του Μπέργκβαϊν στο 63′ για το 1-0 στο ντεμπούτο του, κάθετη για τον Σον και πλασέ του Κορεάτη από το ύψος της περιοχής για το 2-0 στο 71′ και η Σίτι στο -22 από τη Λίβερπουλ!