Ο «Γηραιός» ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα, διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά από τη δεύτερη περίοδο κόντρα στον ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός και πλέον βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με ρεκόρ 3-10 μαζί με τον Άρη που νωρίτερα ηττήθηκε από τον Προμηθέα!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επέβαλε τον ρυθμό της, έπαιξε όμορφο μπάσκετ και μπήκε στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης της Basket League με το τέλος του α’ γύρου.

Ο Τζαμάλ Σούλερ πήρε από το… χέρι τον Ηρακλή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο, εκεί όπου ο «Γηραιός» προηγήθηκε με 24-22 στο 10′ και ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 12 πόντους με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα! Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη σούταρε με 70% στο δίποντο (70%) και μοίρασε 5 ασίστ απέναντι στον «Δικέφαλο» που πήρε δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ ενώ στηρίχθηκε επιθετικά στους Τσόχλα (9π.) και Σμιθ (7π.).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Σούλερ έκανε το 32-22 στο 11:35 με 2/2 βολές! Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα, μείωσε σε 35-33 με τον Νόουλς όμως ο Ηρακλής… ξέφυγε ξανά με τους συνεχόμενους πόντους των Οκερεαφόρ και Χάνλαν για το 46-35 στο 18:32, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-39, έχοντας 53% στο τρίποντο (7/13)!

Οι παίκτες του Ηρακλή μπήκαν με το γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Ντέιβις με 1/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στο +19 (66-47, 25:36) μέσα σε πανδαιμόνιο! Ο «Γηραιός» δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 72-53 στο 30′, έχοντας ήδη τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ως εκείνο το σημείο του αγώνα και κορυφαίο σκότερ τον Σούλερ (21π.).

Το κάρφωμα του Ντέιβις έκανε το 89-69 για τον Ηρακλή που συνέχισε με το ίδιο πάθος και την ίδια διάθεση, πανηγυρίζοντας τη νίκη με σκορ 99-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82.

Πηγή:gazzetta.gr