Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος έστω και δύσκολα επικράτησε 1-0 της αξιόμαχης Βέροιας, που αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα με παίκτη λιγότερο. Χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Παμλίδης στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Ηπειρώτες επιβεβαίωσαν τη διαφορά κατηγορίας μεταξύ των δύο ομάδων και πήραν προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Ημαθία.

Αντίθετα, σκούρα τα βρήκαν τόσο η Ξάνθη στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας όσο και ο ΝΠΣ Βόλος στο «σπίτι» του Πανσερραϊκού. Η ομάδα της Θράκης προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με τον Λισγάρα, όμως η ομάδα του Κάμπου ισοφάρισε με τον Ναζίμ στο 50′ και πήρε τη νίκη με 2-1 χάρη σε τέρμα του Μπρέμπου στο 83′. Όσο για τους έτερους εκπροσώπους της Super League 1, σώθηκαν στα… χασομέρια, χάρη σε ένα τέρμα του Τσαούση στο 90′, που ισοφάρισε για το τελικό 1-1 τα «λιοντάρια», που προηγήθηκαν με τον Γιανναράκη στο 70′.