Μεγάλη εμφάνιση για την Τσέχια στο τρίτο και πιο κρίσιμο παιχνίδι του 5ου Ομίλου του Μουντομπάσκετ 2019, η οποία επικράτησε με 91-76 της Τουρκίας, την οποία έριξε στο «καναβάτσο» και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, για να γράψει ιστορία.

Έτσι, οι Τσέχοι θα βρεθούν στον δρόμο της εθνικής Ελλάδας, σε περίπτωση που εκείνη επικρατήσει της Νέας Ζηλανδίας σήμερα το μεσημέρι (15:00 ώρα Ελλάδας). Μαζί με τις ΗΠΑ θα συνθέσουν το Group K, στο οποίο άπαντες στην Ελλάδα ευελπιστούν πως θα βρεθεί εκεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του ματς, ωστόσο η Τσεχία απέκτησε ένα μικρό -αλλά σταθερό- προβάδισμα,. το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-22). Στη δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 27-26, αλλά με μπροστάρηδες τους Σατοράνσκι και Σιλμπ οι αντίπαλοί τους έφτασαν στο +9 (30-39), με τη λήξη του πρώτου μέρους να τους βρίσκει προηγούμενους 43-35.

Στην επανάληψη ο Μαχμούτογλου έφερε το ματς στα ίσα (43-43), αλλά για ακόμη μια φορά η Τσεχία αντέδρασε και με τους Χρούμπαν και Μπάλβιν πήγε στο +11 (53-64). Τελικά, η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-66 και η εξέλιξη του παιχνιδιού έδειχνε ντέρμπι στα τελευταία δέκα λεπτά.

Όμως, οι Τσέχοι έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 66-77 στο 34’ και έδειξαν πως δεν πρόκειται να χάσουν το παιχνίδι, όπως και την πρόκριση. Το τελικό 76-91 ήρθε να επισφραγίσει τον θρίαμβό τους και μαζί μια ιστορική στιγμή για το μπάσκετ στη χώρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 35-43, 60-66, 76-91