Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στη Γερμανία, όπου συμμετείχαν σε διεθνές τουρνουά, βαθμολογούμενο ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Η χώρα μας συμμετείχε με έξι αθλητές και επέστρεψε με τέσσερα μετάλλια.

Η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 59 κ. κατέλαβε την πρώτη θέση με επίδοση 90 κ. στο αρασέ, 111 κ. στο ζετέ και 201 κιλά στο σύνολο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Θοδωρής Ιακωβίδης στα 89 κ. με 160 κ. στο αρασέ, 192 κ. στο ζετέ και 352 κιλά στο σύνολο.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν η Μαρία Πιπιλιαρίδου στα 49 κ. με 71 κ. στο αρασέ, 91 κ. στο ζετέ και 162 κιλά στο σύνολο και η Ελένη Κωνσταντινίδη στα 87 κ. με 85 κ. στο αρασέ, 115 κ. στο ζετέ και 200 κιλά στο σύνολο.

Στην κατηγορία των 96 κ. ο Γιώργος Μαρκούλας σήκωσε 152 κ. στο αρασέ, 185 κ. στο ζετέ και 337 κιλά στο σύνολο, ενώ η Ελένη Κουρτελίδου, λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε.

Οι αθλητές μας της άρσης βαρών συγκέντρωσαν πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζουν την προσπάθειά τους για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.