Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, όχι μόνο δεν πήρε το ροζ φύλλο, αλλά ηττήθηκε από το –αδιάφορο- Περιστέρι με σκορ 78-63, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην έβδομη θέση και να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στα play off.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους, με τους Γιόβοβιτς και Γιαννόπουλος να είναι οι κορυφαίοι με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Ποιος είπε πως το Περιστέρι ήταν αδιάφορο; Ο Άρης ήταν αυτός που «καιγόταν» για τη νίκη, ωστόσο η ομάδα των δυτικών προαστίων, μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, έβαζε δύσκολα στους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, με το σκορ να είναι στην ισοπαλία (10-10). Μάλιστα, τρία λεπτά πριν το τέλος είχαν και το προβάδισμα (16-14). Όμως, κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι… σοβαρεύτηκαν, όπου με ένα σερί 11-0 έκαναν το 16-25, κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο.

Όπως στην πρώτη περίοδο έτσι και στη δεύτερη, το Περιστέρι έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα, όπου με ένα επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε αρχικά στον πόντο (26-27), ενώ με το καλάθι του Πέτρουλα –στη συνέχεια- ανέκτησε το προβάδισμα, το οποίο έφτασε ακόμα και στο +3 (30-27). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατέφερε να ξεφύγει , με το σκορ να είναι στην ισοπαλία (32-32). Τελικά, η ομάδα των δυτικών προαστίων πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με τρεις πόντους, με σουτ από τα 6,75μ. του Γιόβοβιτς.

Το 9-0 σερί, το οποίο μετρούσε στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι, πήγε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (46-34), με τον Άρη να μην μένει χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά. Το πρώτο καλάθι των «κίτρινων» στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν από τον Βεργίνη (46-36), όμως οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη διατηρούσαν τη διαφορά στο +10 (48-38), δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν ένα σερί 5-0 (48-43), με τον Γιόβοβιτς να διαμορφώνει το 50-43.

Ο Άρης έφερε και πάλι τη διαφορά στους πέντε, με τον Ντέιβις (50-45), όμως το Περιστέρι «απάντησε» σχεδόν άμεσα, με ένα επιμέρους σκορ 7-2, με το οποίο έκανε το 57-47. Στη συνέχεια, όχι μόνο δεν αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων «εκτόξευσε» ακόμη περισσότερο την υπέρ της διαφορά, πηγαίνοντας στο +18 (65-47), στα μισά της τελευταίας περιόδου. Η αναμέτρηση πλέον είχε κριθεί ήδη, με τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή να μην μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση και να γνωρίζουν την ήττα με το τελικό 78-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-34, 50-43, 78-63

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 8, Καυκής 2, Ψαρόπουλος 7, Γιαννόπουλος 16 (2 3π. 7 ριμπ.), Μανωλόπουλος 3 (1), Γιόβοβιτς 23 (2), Έντουαρντς 9 (8 ριμπ.), Πέτρουλας 7 (1), Μίτροβιτς, Πρέκας, Σκουλίδας 3, Παπαγιάννης.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κέρους 8, Ταπούτος 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 8, Κρούσιτς, Μπόγρης 8, Μάλντροου 6 (8 ριμπ.), Τσαλδάρης 15 (3), Βεργίνης 7, Δήμας, Βεζένκοφ.