Μόνο μαθηματικές είναι οι ελπίδες του Άρη για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup μετά τη συντριβή του από τη Βιλερμπάν στη Λιόν με 79-52 για την τέταρτη αγωνιστική του Last 16 της διοργάνωσης. Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν πολύ κακή εμφάνιση, έχοντας μεγάλη αστοχία (14/41 σουτ εντός πεδιάς) και μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ (28 έναντι 37 των Γάλλων) και μετά την ήττα της Χίμκι από την Ντόνετσκ στην Ουκρανία βρίσκονται πλέον, με το ένα «πόδι» εκτός διοργάνωσης.

Το μόνο που τους κρατάει… ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης στους «8» είναι νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια με Χίμκι (εκτός) και Ντόνετσκ (εντός), καθώς και συνδυασμός αποτελεσμάτων.

Κορυφαίος ο Άρμστρονγκ από πλευράς νικητών με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Χαριτόπουλος στο ντεμπούτο του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με την πράσινη φανέλα (6 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, από τους «κίτρινους», που δεν είχαν κανένα παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Κερούς που σημείωσε 9 πόντους με 2 τρίποντα. Εκπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν περίπου 50 εκδρομείς οπαδοί της ομάδας.

Το ματς

Αποφασισμένες μπήκαν και οι δύο ομάδες στο ματς με τον Άρη να ελέγχει το ματς για περίπου πέντε λεπτά (12-9). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την συγκέντρωση και το ρυθμό τους και ήταν άστοχοι μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (για περίπου δηλαδή 10 λεπτά). Αντίθετα, η Βιλερμπάν δεν έκανε το ίδιο λάθος και με σερί 19-0 βρέθηκαν στο +22 (31-9) στο 15ο λεπτό, ενώ η πρώτη περίοδος τους βρήκε στο +14 (23-9). Η αστοχία και τα λάθη συνεχίστηκαν για τους «κίτρινους» που δεν κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και το ημίχρονο τους βρήκε στο -21 (39-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Αν και η αστοχία συνεχίστηκε για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 24 πόντους υπέρ των Γάλλων (51-27) στο 25ο λεπτό, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και διόρθωσαν κάπως την κατάσταση. υποχρέωσαν τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 4 πόντους στα εναπομείναντα πέντε λεπτά μέχρι το τέλος της περιόδου, ενώ εκείνοι πέτυχαν 10 και μείωσαν στους 15 (55-40).

Με τρίποντο του Ταπούτου ο Άρης μείωσε στους 12 (55-43) με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ζαν Σαρλ όμως, απάντησε με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα (32ο λεπτό) και η διαφορά επανήλθε στους 15 (60-45). Με τρίποντο του Μάλντροου ο Άρης μείωσε ξανά στους 12 (60-48) ένα λεπτό αργότερα, αυτή όμως, ήταν και η τελευταία φορά που προσπάθησε να «μπει» ξανά στο παιχνίδι, καθώς οι Γάλλοι με σερί 11-0 πήγαν και πάλι στο +23 (71-48) περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το τελικό 79-52 υπέρ της Βιλερμπάν της χαρίζει την πρώτη της νίκη στο Last 16 της διοργάνωσης, ενώ οι Θεσσαλονικείς παραμένουν με μία νίκη στη φάση αυτή.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 16-9, 55-40, 79-52

Βιλερμπάν (Πιερ Βενσάν): Άρμστρονγκ 18 (8 ριμπάουντ), Λακόμπ 2, Βέστερμαν 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ζαν Σαρλ 8 (1), Φοφανά, Τζάκσον 11 (1), Τόμπσον 6 (2), Τιλί 12, Γκος 9 (3), Χαριτόπουλος 6, Λιόν, Ντιακονό

Άρης
(Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 9 (2), Ταπούρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8, Κρούσιτς 7, Μποχωρίδης, Μπόγρης 4, Μάλντροου 7 (1), Τσαλδάρης 3 (1), Βεργίνης 7 (1), Δήμας

Πηγή: Sport-fm.gr