Η Σίτι δεν έκανε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, αλλά με σούπερ Ντε Μπρόινε και Αγουέρο επικράτησε 3-1 της Αρσεναλ. Οι Πολίτες διατήρησαν το φετινό αήττητο (10 νίκες), σπάνε κοντέρ με τα 52 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις (καμία ομάδα της Premier League δεν έχει πετύχει κάτι ανάλογο) και βρίσκονται στο +8 από τη Γιουνάιτεντ (με ματς περισσότερο). Οι Λονδρέζοι το πάλεψαν και φωνάζουν σωστά για το πέναλτι εις βάρος τους, αλλά και το γκολ οφσάιντ της Σίτι. Παράλληλα,  η Άρσεναλ διανύει τη χειρότερη εκτός έδρας εκκίνηση στο πρωτάθλημα εδώ και 36 χρόνια! Δυνατό ξεκίνημα για τη Σίτι και μόλις στο 2ο λεπτό άγγιξε το γκολ! Εξαιρετικός συνδυασμός Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε, ο Ολλανδός μοίρασε ιδανικά στον Αγουέρο, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Οι Πολίτες συνέχισαν δυνατά, αλλά ο Στέρλινγκ δεν μπόρεσε από κοντά να βρει δίχτυα. Ωστόσο, στο 19ο λεπτό ήρθε το γκολ! Ο Ντε Μπρόινε έκανε το σουτ, ο Τσεχ έδιωξε, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Βέλγος πήρε ξανά τη μπάλα από τον Φερναντίνιο και με ιδανικό σουτ πέτυχε το 1-0. Η Σίτι είχε το πάνω χέρι και στο 35′ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Στέρλινγκ είχε όλο το γήπεδο δικό του, αλλά το τελείωμα ήταν τραγικό…Χαρακτηριστικό το γεγονός, πως οι Λονδρέζοι απείλησαν πρώτη φορά στο 45ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ράμσεϊ έδιωξε εντυπωσιακά ο Εντερσον. Το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους! Ο Μονρεάλ προσπάθησε να κόψει τον Στέρλινγκ, ο τελευταίος έπεσε έξυπνα, ο διαιτητής δεν είδε την «παγίδα» κι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αγουέρο δεν αστόχησε πετυχαίνοντας το 6ο γκολ στα τελευταία του οκτώ ματς εναντίον της Άρσεναλ σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά και το Νο 179 με τη φανέλα του συλλόγου! Αλλωστε, αυτό ήταν το 12ο γκολ που δέχονται οι Λονδρέζοι με πέναλτι από πέρσι! Ο Βενγκέρ πέρασε τον Λακαζέτ στο ματς, άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 και είδε την ομάδα του να αλλάζει πρόσωπο. Ο Γάλλος μπήκε στο 59′ και στο 65′ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 2-1. Βέβαια, οι Κανονιέρηδες δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο, αφού στο 74′ ο Ζεσούς από ασίστ του Σίλβα διαμόρφωσε το 3-1. Οι φωνές των φιλοξενούμενων σωστές, αφού οι δυο πρωταγωνιστές της Σίτι ήταν σε θέση οφσάιντ. Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Οταμέντι, Στόουνς, Γουόκερ, Ντελφ, Φερναντίνιο, Ντ. Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Σανέ (87’ Μπ. Σίλβα), Στέρλινγκ (78’ Γκουντογκάν), Αγουέρο (62’ Γκάμπριελ Ζέσους) Άρσεναλ: Τσεχ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μπεγιερίν, Κολάσινατς, Τσάκα (79΄ Ζιρού), Κοκλέν (56’ Λακαζέτ), Ράμσεϊ, Ιβόμπι (80’ Γουίλσιρ), Οζίλ, Αλέξις Σάντσες