Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Αργεντινή ηττήθηκε από τη Βενεζουέλα, η οποία νίκησε 1-0 στο «Πουέρτο Λα Κρουζ» για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2014 για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη σπουδαία νίκη χάρη σε γκολ του Αμορεμπιέτα στο 61΄της αναμέτρησης. Πάντως, οι Αργεντινοί είχαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Βέγκα που κράτησε το ανέπαφη την εστία του.

Οι Χιλιανοί έκαναν πράξη την επιθυμία του Πάμπλο Κοντρέρας και κατάφεραν να κερδίσουν (4-2) το Περού του Σέρχιο Μαρκαριάν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Πόνσε, το δεύτερο τέρμα σημείωσε ο Βάργκας στο 18’ και ο Μέντελ έκανε το 3-0 στο 47’. Φιλοξενούμενοι μείωσαν με γκολ του Πιζάρο στο 49 και του Φαρφάν στο 59’, όμως ο Σουάζο με πέναλτι έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Με γκολ του Φαλκάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Κολομβία πήρε το «διπλό» στην έδρα της Βολιβίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 47’ με γκολ του Παμπόν και ο Φλόρες ισοφάρισε το ματς στο 84’, όμως ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης βοήθησε την Κολομβία να πάρει μία σημαντική νίκη.

Ισόπαλο (1-1) έληξε το… ντέρμπι ανάμεσα στην Ουρουγουάη και την Παραγουάη, οι οποίες μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Τα δύο γκολ πέτυχαν ο Φορλάν στο 67’ και ο Ορτίθ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής (11/10/2012)

Βενεζουέλα-Αργεντινή 1-0