Σε έβδομο ματς που θα γίνει στο Όκλαντ θα κριθεί ο πρωταθλητής της Δύσης και η ομάδα που θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στους Καβαλίερς. Οι Γουόριορς, αν και κυνηγούσαν σχεδόν σε όλο το ματς στο σκορ και παρέμεναν στο -7 πέντε λεπτά πριν το τέλος (96-89) κατάφεραν να επικρατήσουν 108-101 της Θάντερ στην Οκλαχόμα. Ο Κλέι Τόμπσον έκανε ατομικό ρεκόρ στα playoffs με 41 πόντους, ενώ έγραψε ιστορία με 11 τρίποντα (σε 18 προσπάθειες) σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών σε playoffs ξεπερνώντας κατά δύο την προηγούμενη. Δεν ήταν όμως μόνος του, καθώς ο Στεφ Κάρι πέτυχε 20 από τους 29 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 99-99, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι στο φινάλε, με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 29 (αλλά με 10/31 σουτ και 1/8 τρίποντα) και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ 28 (αλλά με 10/27 και 0/5 τρίποντα) πόντους. Συνολικά η Θάντερ είχε μόλις 3/23 τρίποντα έναντι 21/44 των πρωταθλητών. Όλα πλέον κρίνονται τα ξημερώματα της Τρίτης στην Oracle Arena. Δωδεκάλεπτα: 23-20, 53-48, 83-75, 101-108. pic Πηγή: sport-fm.gr