Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, πήρε η Μεγάλη Βρετανία, επικρατώντας με 85-73 της Πορτογαλίας για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Ο Λουόλ Ντένγκ, πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε την εύκολη επικράτηση. Ο παίκτης των Σικάγο Μπούλς είχε εξαιρετική απόδοση και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους (10 ριμπ.,4 ασίστ).

Η ομάδα του Κρις Φιντς ξεκίνησε δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (8-2) περίπου πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν και κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια 16-16.

Στη συνέχεια, η Μεγάλη Βρετανία, ανέβασε στροφές και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά να έχει φτάσει στο +10 (44-34) και την ομάδα του Φιντς να δείχνει ότι θα καθαρίσει εύκολα τον αγώνα.

Οι Πορτογάλοι αδυνατούσαν να παρακολουθήσουν τον ρυθμό με αποτέλεσμα το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρει στους μείον 14! (59-45)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πορτογαλία αντέδρασε, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη στους επτά πόντους. Τελικά η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε με 85-73!

Από την Πορτογαλία κορυφαίος ήταν ο Αντράντε με 24 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-16, 44-34, 59-45, 85-73

Μ. Βρετανία (Κρις Φιντς): Αντεγκπόγε 6, Λόρενς 3, Λένζλι 17, Βαν Όστρουμ, Σάλιβαν, Ντενγκ 31 (10 ριμπ. 4 ασ.), Άρτσιμπαλντ 3 (4 ριμπ.), Φρίλαντ 4 (6 ριμπ.), Ρέικινγκ 9, Κλαρκ 5 (5ριμπ.), Μπόατενγκ, Τζόνσον

Πορτογαλία (Μάριο Πάλμα): Ταβάρες, Κόστα, Μινχάβα 18, Σόουσα, Φονσέκα, Ντα Σίλβα 4, Αντράντε 24 (10 ριμπ.), Σίλβα, Εβόρα 8 (9 ριμπ.) Γκονσάλβες, Μιράντα 10 (5 ριμπ), Σάντος 9 (10 ριμπ.)

Πηγή: sport-fm