Μόνο με ένα θαύμα, πια, ο Πανθρακικός θα μείνει στην κατηγορία.  Η ομάδα της Κομοτηνής κατέθεσε ψυχή στην Ξάνθη, στο «Ελ Θράκικο», είχε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά έπεσε πάνω σε έναν τρομερό Ζαρόπουλο και με το τραγικό λάθος του Αθανασιάδη, μάλιστα, στο 84’, δεν πήρε ούτε τον βαθμό, χάνοντας, τελικά, 1-0 με γκολ του Παπαστεριανού. Τα λόγια του -εντυπωσιακά ειλικρινούς- Λουτσέσκου, άλλωστε, μετά το τελευταίο σφύριγμα, είναι χαρακτηριστικά, καθώς ο Ρουμάνος τεχνικός των γηπεδούχων δήλωσε πως δεν μπορεί να καταλάβει πώς γίνεται να παίζει έτσι η ομάδα της Κομοτηνής και να μην παίρνει αποτελέσματα, χαρακτηρίζοντας άδικη την ήττα της! Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, ματς… διαφήμιση το δεύτερο! Παράλληλα, ο Πλατανιάς έπαιξε με τη… φωτιά (και με παίκτη περισσότερο για σχεδόν για ένα ημίχρονο) και εν τέλει «κάηκε», με τον Μαρκόφσκι να δίνει ένα έναν παλικαρίσιο βαθμό στον Παναιτωλικό (1-1). Ο γηπεδούχος, Πλατανιάς, ήταν αυτός πάντως που έδειξε μεγαλύτερη θέληση από την αρχή της για να αγωνιστεί πολύ επιθετικά. Μάλιστα, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Μουνάφο «χώθηκε» στη φάση ύστερα από το κακό διώξιμο του Κούσα, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, ο Γουνδουλάκης δεν… χαρίστηκε στο 7’ όπως ο συμπαίκτης του και εκμεταλλεύτηκε τον αρκετό χώρο που του έδωσαν οι φιλοξενούμενοι και αφού πήρε την μπάλα αρκετά έξω από την περιοχή, έφθασε στο ημικύκλιο και «πυροβόλησε» Κυριακίδη, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ. Ο Παναιτωλικός «ενόχλησε» ουσιαστικά μόλις δύο φορές τους γηπεδούχους, με τη μια από αυτές να είναι λίγο πριν το γκολ που δέχθηκε και την άλλη να είναι κλασική με τον Μουνιός να στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το τέρμα του Σωτηρίου. Ο Πλατανιάς είχε τον απόλυτο έλεγχο και θα μπορούσε κάλλιστα να σημειώσει (τουλάχιστον) ακόμη δύο τέρματα και το 1-0 ήταν αρκετά… φτωχό για τις ευκαιρίες που είχε. Μόνο και μόνο το τετ-α-τετ του Αποστολόπουλου στο 19’, την πολύ καλή ευκαιρία του Μιλούνοβιτς που δεν μπόρεσε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι στο 35′ (ύστερα από ωραία συνεργασία των συμπαικτών του) και την ανεπανάληπτη του Ράμος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να θυμηθεί πρόχειρα-πρόχειρα κανείς, δεν χρειάζεται να σημειωθεί κάτι άλλο. Η κατάσταση έδειξε να απλουστεύεται για τον Πλατανιά στο 51’, όταν ο Μουνιός αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη δόθηκε στο 21’) και άφησε τους Αγρινιώτες με παίκτη λιγότερο. Πάντως, πιο επιβλητική ήταν η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, αγωνιζόμενη 11 προς 11, καθώς παρασύρθηκε από βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο με παίκτη παραπάνω και έπαιξε με το χρόνο και τη… φωτιά, προσπαθώντας να πάει σβηστά προς τη νίκη από τα μέσα του ημιχρόνου και μετά. Ωστόσο, πλήρωσε το γεγονός ότι δεν έκανε γκολ τις ευκαιρίες, όπως αυτή του Ράμος στο 60ο λεπτό. Τελικά, όμως ο Πλατανιάς «κάηκε», με τον Μαρκόφσκι να τιμωρεί τους γηπεδούχους που ήταν υπερβολικά παθητικοί σε μεγάλο μέρος του δεύτερου μέρους και με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Κλέσιο έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Πηγή: sport-fm.gr