Η νίκη της Λίβερπουλ επί της Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ σημαίνει πολύ περισσότερα από τους τρεις βαθμούς που κατακτήθηκαν και που χάθηκαν. Παίρνοντας την πρώτη νίκη του Κλοπ στο πρωτάθλημα, οι φιλοξενούμενου έδειξαν μια αποφασιστικότερα που θα τους βοηθήσει να πετύχουν ακόμα περισσότερα.  Πιο άμεσα, η μάλλον άτολμη συνθηκολόγηση εξηγεί το μεγάλο πρόβλημα τον πρώην αναντικατάστατο Ζοσέ Μουρίνιο. Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Blues, όταν προηγήθηκαν μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Ραμίρεζ πανηγύρισε το νέο του τετραετές συμβόλαιο περνώντας τον Μορένο και ανοίγοντας το σκορ. Με την 11άδα της Λίβερπουλ σχεδόν χωρίς επιθετικό, όλα έδειχναν ότι ο Μουρίνιο θα έπαιρνε τη νίκη. Αλλά για κάποιο τρόπο όλα λειτούργησαν κατά της Τσέλσι. Ο Μουρίνιο ποτέ δεν φοβήθηκε να νικήσει τα μεγάλα ματς χωρίς να έχει την κατοχή, αλλά ενώ η Λίβερπουλ κυριάρχησε με την μπάλα, είδε την αυτοπεποίθησή της να ανεβαίνει. Λειτουργώντας ως false nine, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο οπισθοχώρησε για να συνεργαστεί καλύτερα με τον Κουτίνιο και τον Λαλάνα, αφήνοντας τον Τζον Τέρι και τον Γκάρι Κέιχιλ με το παραδοσιακό δίλημμα για το αν πρέπει να ακολουθήσουν τον άπιαστο αντίπαλό τους. Η υπερφόρτωση του κέντρου λειτούργησε για τη Λίβερπουλ. Στο πρώτο μέρος οι Ρεντς έφτασαν 65% κατοχή και ολοκλήρωσαν 282 πάσες, ενώ οι «Μπλε» 139. Μόνο που αυτή είναι ομάδα Κλοπ. Δεν ήταν ανούσιες οριζόντιες πάσες και οι φιλοξενούμενοι είχαν 7 σουτ (4 στον στόχο), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μια προσπάθεια μετά το γκολ τους. Έτσι, ήταν μάλλον δίκαιο το ότι ο Κουτίνιο ισοφάρισε δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Η Τσέλσι ήταν εκνευρισμένη που το γκολ μπήκε λίγο μετά τα δύο λεπτά που είχαν κρατηθεί ως καθυστερήσεις, ίσως ξεχνώντας ότι ο χρόνος που δείχνει είναι ο μίνιμουμ που κρατάει ο διαιτητής. Το γκολ ήταν πανέμορφο. Ο Κουτίνιο πήρε την πάσα από τον συμπατριώτη του Φιρμίνο, ο Βραζιλιάνος προσποιήθηκε, έκανε μερικά βήματα και ολοκλήρωσε ιδανικά την προσπάθειά του. Ο Μουρίνιο εξαφανίστηκε στην φυσούνα, αλλά ακόμα κι αν είχε μια εμπνευσμένη ομιλία προς τους παίκτες του, εκείνοι δεν φάνηκε να εμπνέονται. Ο Αζάρ ήταν ξανά απογοητευτικός και έγινε αλλαγή πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ήταν το αντίπαλο 10άρι, ο Κουτίνιο που έκανε τη διαφορά, με το σουτ του στο 76′ να αλλοιώνεται ελαφρώς στον Τέρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Κλοπ έβαλε νέο ερωτηματικό στην Τσέλσι, αντικαθιστώντας τον Τζέιμς Μίλνερ με τον Κρίστιαν Μπεντέκε. Ο μεγαλόσωμος Βέλγος, έχοντας δημιουργήσει το δεύτερο τέρμα του Κουτίνιο, σφράγισε τη νίκη για τη Λίβερπουλ στο 83′. Πήρε τη μπάλα στην περιοχή αφού ο Λαλάνα την άφησε πανέξυπνα να περάσει, κινήθηκε προς τα μπροστά και εκτέλεσε μέσα από τα πόδια του Γκάρι Κέιχιλ. Παρότι οι οπαδοί της Τσέλσι ίσως ρίξουν την ευθύνη σε κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, ελάχιστοι ουδέτεροι θα αμφέβαλαν ότι η Λίβερπουλ άξιζε τη νίκη. Και το ανησυχητικό για τον Μουρίνιο είναι ότι το 3-1 δεν κολακεύει τους Ρεντς. Είχαν τα διπλάσια Σουτ, ο Σιμόν Μινιολέ αντιμετώπισε μόλις δύο προσπάθειες στην εστία του. Και παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στην κατοχή μετά το ημίχρονο, η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει το μεγαλύτερο ποσοστό (58%) και ολοκλήρωσε 470 πάσες έναντι των 333 της Τσέλσι… Εδώ έρχεται ένα ακόμα σημαντικό νούμερο: Το επτά. Τόσες φορές ο Μουρίνιο είπε στην συνέντευξή του μετά το ματς ότι “δεν έχω τίποτα να πω”. Ο Πορτογάλος προσπαθούσε πιθανόν να συγκεντρωθεί για την αναπόφευκτα στενάχωρη συνέντευξη Τύπου, αλλά οι πράξεις και λέξεις του όλο και περισσότερο δείχνουν ότι το χάνει πνευματικά. Οι οπαδοί της Λίβερπουλ τραγουδούσαν «Δεν είσαι σπέσιαλ πια». Αν καταφέρει να επιστρέψει από αυτό, πιθανόν να είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα της καριέρας του. Αν του δοθεί η ευκαιρία… Πηγή: gazzetta.gr