Το δεύτερο εισιτήριο από τον τέταρτο όμιλο για την επόμενη φάση του Asian Cup εξασφάλισε το Ιράκ που επικράτησε 1-0 της Βόρειας Κορέας για την 3η και τελευταία αγωνιστική. Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του και το Ιράν (3-0 τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) που είχε ήδη προκριθεί.

Το Ιράν πριν από το ματς βρισκόταν στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς και είχε «καπαρώσει» την πρόκριση. Κόντρα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα για 70 λεπτά δεν είχε καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο μέσα σε 20 λεπτά (70΄, 83΄, 90΄) πέτυχε τρία και έκανε το τελικό 3-0 με τους Αφσίν, Νόρι και Αμπάς να σκοράρουν.

Στο άλλο ματς του ομίλου, το Ιράκ επικράτησε 1-0 της Βόρειας Κορέας με γκολ του Γιασίμ στο 22ο λεπτό και κατάφερε να τερματίσει δεύτερο και να προκριθεί στην επόμενη φάση. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία, ενώ το Ιράν θα βρει στο δρόμο του τη Νότια Κορέα.