Ο Βαγγέλης Παυλίδης ξεχωρίζει αυτή τη σεζόν. Μετά και την ολοκλήρωση της αγωνιστικής δράσης το βράδυ της Δευτέρας (23/10) στα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, ο Έλληνας διεθνής στράικερ ξεχωρίζει ως ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ.

Πρώτος είναι ο άτυχος Σερού Γκιρασί, ο οποίος εντυπωσιάζει στην Bundesliga, καθώς σε οκτώ αγώνες έχει σημειώσει 14 γκολ. Ο 27χρονος επιθετικός από την Γουϊνέα, σκόραρε (σ.σ. στο 16ο λεπτό) και στην νίκη επί της Ουνιόν στο Βερολίνο με 3-0, αλλά τραυματίσθηκε και αποχώρησε μετά από μισή ώρα αγώνα. Σύμφωνα με το ιατρικό επιτελείο της γερμανικής ομάδας, ο Γκιρασί αναμένεται να επιστρέψει στα γήπεδα σε μερικές εβδομάδες, ωστόσο παραμένει επικεφαλής στον πίνακα με τους Ευρωπαίους σκόρερ.

Παράλληλα, ο Βαγγέλης Παυλίδης ο οποίος σκόραρε για 9η διαδοχική (!) αγωνιστική στην Ολλανδία (σ.σ. πέτυχε χατ τρικ στην νίκη της Αλκμααρ με 3-0 επί της Χέρενφεν), είναι πλέον ο δεύτερος πιο… παραγωγικός σκόρερ στην ελίτ των πρωταθλημάτων της «Γηραιάς Ηπείρου», με 13 γκολ, όσα έχει πετύχει και ο Μεξικανός, Σαντιάγο Χιμένες της Φέγενορντ, αλλά με 55 λιγότερα λεπτά συμμετοχής.

Όσον αφορά στον Ερλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέρυσι «σάρωσε» όλα τα βραβεία… παραγωγικότητας, βρίσκεται στην 7η θέση με εννέα τέρματα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Στο «μάτι» της Γουέστ Χαμ

Στο μεταξύ, οι επιδόσεις του 24χρονου Έλληνα στράικερ δεν περνούν απαρατήρητες από τις πλούσιες ομάδες της Ευρώπης. Πρόσφατα ήταν η Άιντραχτ Φρανφκούρτης που προσέγγισε την Άλκμααρ για να μάθει για τις απαιτήσεις της, ενώ πλέον σε αυτή την κατηγορία βρίσκεται και η Γουέστ Χαμ, σύμφωνα με την ιστοσελίδα 90min. Τα «σφυριά», που αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό αυτή την Πέμπτη (26/10) στο Europa League, ενδιαφέρονται για τις υπηρεσίες του Παυλίδη και είναι έτοιμα να δαπανήσουν πολλά εκατομμύρια ευρώ. Η Άλκμααρ φέρεται να θέλει τουλάχιστον 25 εκατομμύρια ευρώ για να πει το «ναι».

Η πρώτη δεκάδα του σχετικού πίνακα, έχει ως εξής:

1. Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα) 14 γκολ σε 8 αγώνες (644 λεπτά συμμετοχής)
  2. Σαντιάγο Χιμένες (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό) 13 γκολ σε 9 αγώνες (710 λεπτά)
  3. Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Άλκμααρ/Ελλάδα) 13 γκολ σε 9 αγώνες (765 λεπτά)
  4. Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή) 11 γκολ σε 9 αγώνες (718 λεπτά)
  5. Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αργεντινή) 10 γκολ σε 9 αγώνες (744 λεπτά)
  6. Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία) 9 γκολ σε 8 αγώνες (692 λεπτά)
  7. Έρλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 9 γκολ σε 9 αγώνες (800 λεπτά)
  8. Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία) 9 γκολ σε 11 αγώνες (877 λεπτά)
  9. Κέβιν Ντένκι (22 ετών/Σερκλ Μπριζ/Τόγκο) 9 γκολ σε 11 αγώνες (985 λεπτά)