Στην τελευταία της κατοικία οδηγείται σε λίγο η Μαριέττα Γιαννάκου, που άφησε την τελευταία της πνοή την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου, σε ηλικία 71 ετών.
Υπό τους ήχους της μπάντας της Αεροπορίας και με την παρουσία στρατιωτικών αγημάτων η σορός της οδηγείται στον Ιερό Ναό των Αγίων Θεοδώρων στο Α’ Νεκροταφείο, με την ταφή να είναι προγραμματισμένη για τις 15:00. Το φέρετρο της Μαριέττας Γιαννάκου είναι σκεπασμένο με τη γαλανόλευκη σημαία.
Στεφάνια έχουν στείλει ο Σύλλογος Υπαλλήλων του υπουργείου Παιδείας, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, ο Βαρδής και η Μαριάννα Βαρδινογιάννη, ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς και η σύζυγός του Γεωργία, ο υπουργός Εσωτερικών Μάκης Βορίδης, το Κίνημα Αλλαγής, ο Σωκράτης και η Ελένη Κόκκαλη, ο υφυπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Χαρδαλιάς κ.ά.
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou16.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou3.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou4.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou5.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou6.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou7.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou9.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou10.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou11.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou12.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou13.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou14.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou15.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou17.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou18.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou19.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou20.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou21.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou22.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou23.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou24.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou25.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou26.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou27.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou28.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou29.jpg)
![Τελευταίο αντίο στην Μαριέττα Γιαννάκου Τελευταίο αντίο στην Μαριέττα Γιαννάκου](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou32.jpg)
![Τελευταίο αντίο στην Μαριέττα Γιαννάκου Τελευταίο αντίο στην Μαριέττα Γιαννάκου](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou33.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou40.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou35.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou36.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou37.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou39.jpg)
![Τελευταίο αντίο στην Μαριέττα Γιαννάκου Τελευταίο αντίο στην Μαριέττα Γιαννάκου](/image/s320x/file/files/1/2022/03/kideia_giannakou04.jpg)