Η Μπάγερν Μονάχου έχει ξεκινήσει τη μεγάλη αντεπίθεση στο μεταγραφικό κομμάτι για το ερχόμενο καλοκαίρι και τη συνέχισε και στον αγωνιστικό χώρο. Οι Βαυαροί υποδέχθηκαν την Μπορούσια Ντόρτμουντ στο ντέρμπι τίτλου στη Γερμανία και τη σκόρπισαν με 5-0, για να ανέβουν στην κορυφή και να κρατούν τα πάντα στα χέρια τους.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν απουσίες, όμως αυτό που έδειξαν από το πρώτο λεπτό δεν μπορεί να δικαιολογήσει την εικόνα τους. Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς μπήκαν πολύ δυνατά και τελείωσαν τα πάντα από αρκετά νωρίς. Η πίεση απέφερε καρπούς μόλις στο 10’, όταν ο Χούμελς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ίσως τα πάντα να είχαν αλλάξει λίγο νωρίτερα, όταν ο Νταούντ είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, αλλά αυτή ήταν η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι Βεστφαλούς σε 90 λεπτά παιχνιδιού.

Στο 17’ ο Ζαγκαντού ήταν πολύ χαλαρός στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Λεβαντόφσκι να κλέψει την μπάλα, να περάσει με πολύ ωραίο τρόπο τον Μπούρκι και με εντυπωσιακή προσπάθεια να κάνει το 2-0. Αυτό, μάλιστα, ήταν το 200ό του γκολ στην Bundesliga. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 41’ ο Μαρτίνεθ με υπέροχο πλασέ λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 3-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γκναμπρί με κεφαλιά έκανε το 4-0 στο 43’.

Όπως ήταν λογικό, το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία. Ο ρυθμός έπεσε, οι φιλοξενούμενοι είχαν τόσο κακή ψυχολογία που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα της προκοπής και εκείνοι που πλησίασαν ξανά στο γκολ ήταν οι Βαυροί. Αφού έχασαν 2-3 ευκαιρίες, έφτασαν στο 5-0 με τον Λεβαντόφσκι στο 89’, γκολ με το οποίο ο Πολωνός ξεπέρασε τον Γκερντ Μίλερ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στα klassiker με 15 γκολ. Έγραψε και άλλη ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος στην ιστορία του πρωταθλήματος που σκοράρει σε πέντε συνεχόμενα παιχνίδια επί της πρώην του ομάδας…

Πλέον, η Μπάγερν βρίσκεται μπροστά με ένα βαθμό, διαφορά που καταγράφετε σε αυτό το σημείο της σεζόν για πρώτη φορά μετά το 2001-02, όταν η Λεβερκούζεν ήταν στην κορυφή και στο τέλος έχασε τον τίτλο…

Μπάγερν Μονάχου (Ν. Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ (77’ Γκορέτσκα), Τιάγκο, Μίλερ (80’ Σάντσες), Κομάν (, Γκναμπρί, Λεβαντόφσκι

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λ. Φαβρ): Μπούρκι, Πίσεκ (69’ Βολφ), Ακάντζι, Ζαγκαντού (46’ Βάιγκλ), Ντιαλό, Ντιλέινι, Βίτσελ, Νταούντ (62’ Γκέτσε), Σάντσο, Μπρουν Λάρσεν, Ρόις