Ένα μεγάλης δυσκολίας ματς έδωσε χθες το βράδυ η Κοπεγχάγη, στην έδρα της Μπορντό, από την οποία «δραπέτευσε» με τη νίκη (1-2), η οποία ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Δανοί είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, ενώ χρειάστηκαν και αρκετή δόση τύχης για να έρθει το «διπλό».

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Γιρονδίνοι έχασαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, είχαν δύο δοκάρια, ενώ ο γκολκίπερ των Δανών, Στέφαν Άντερσεν, κατέβασε… ρολά και κράτησε σε πολλές περιπτώσεις «όρθια» την ομάδα του. Έτσι, όταν ήρθε το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις, ακολούθησε ξέσπασμα…

Ο διεθνής με την εθνική Ελλάδας άσος και αρχηγός στην Κοπεγχάγη, «κουβαλούσε» μια κάρτα από το 70ο λεπτό και όταν εκείνος ανέβηκε στα κάγκελα για να πανηγυρίσει με τους οπαδούς της ομάδας, ο Ισρηαλινός Ραϊνσράιμπερ του έβγαλε και τη δεύτερη. Ο Ζέκα προσπάθησε να του εξηγήσει ότι δεν έκανε κάτι… μεμπτό, αλλά ο ρέφερι δεν πείστηκε.