Το αγωνιστικό κομμάτι και το σκορ δεν είχαν καμία σημασία, όμως ακόμα κι έτσι ο Τζαιανλουίτζι Μπουφόν αποχαιρέτισε τη «Μεγάλη Κυρία» της καρδιάς του με ένα ακόμα clean-sheet. Στα 40 του, ο ζωντανός θρύλος του κάλτσιο και εκ των κορυφαίων κίπερς όλων των εποχών, έβαλε τέλος σε μια θητεία 17 ετών με τους «μπιανκονέρι», στον αγώνα του «Allianz Stadium» με την Ελλάς Βερόνα. Μέσα σε κλίμα έντονης συναισθηματικής φόρτισης, αφού έγινε αλλαγή, ο τεράστιος Τζίτζι αποχαιρέτισε τους οπαδούς, κάνοντας τον γύρο του γηπέδου, βάζοντας φινάλε σε μια σχέση γεμάτη τίτλους. Στο ματς-γιορτή προς τιμήν του, ο Μπουφόν ήταν ο πρώτος που έπιασε δουλειά, βγάζοντας το δυνατό σουτ του Φαρές μέσα από την περιοχή στο 16′. Η Βερόνα (που είχε ήδη υποβιβαστεί) δεν είχε να χάσει κάτι και έπαιζε πολύ ελεύθερα και μετά το πρώτο 20λεπτο η ομάδα του Αλέγκρι έψαξε περισσότερο το γκολ. Το αριστερό του Λιχτστάινερ πέρασε έξω, όπως και αυτό του Ντιμπάλα και στο 32′ και το βολέ του Μάντζουκιτς από εξαιρετική θέση έβγαλε με το ένα χέρι ο Νίκολας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν μπροστά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους, όμως δεν έμελλε να σκοράρουν. Στο 40′ ο Ντιμπάλα με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Στουράρο με κεφαλιά, αουτ, ενώ το βολέ του του Μάντζουκιτς ψηλά στο 43′, από εξαιρετική θέση ήταν η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου. Στο δεύτερο μέρος ήρθαν τα γκολ και η αποθέωση για τον Μπουφόν. Στο 49′ ο Ντάγκλας Κόστα έκανε το σουτ, ο Νίκολας απέκρουσε και ο Ρουγκάνι έκανε το 1-0 σε κενό τέρμα και τρία λεπτά μετά ο Πιάνιτς, με εξαιρετικό φάουλ «έγραψε» το 2-0. Στο 62′ οι τιφόζι της Γιουβέντους έζησαν μια πολύ δύσκολη, αλλά και ιστορική στιγμή, καθώς ο Τζίτζι Μπουφόν έδωσε τα γάντια στον Πινσόλιο και αποχώρησε, αφού φίλησε τους πάντες για να επιστρέψει στη συνέχεια και να χαιρετίσει… όλους τους τιφόζι που δεν μπορούσαν να σταματήσουν τα δάκρυά τους, όπως συνέβη και με τον ουρανό. Στο, φινάλε ο Λιχτστάινερ, που επίσης έπαιξε το τελευταίο του ματς με τη φανέλα της Γιουβέντους, έχασε πέναλτι και λίγο αργότερα αποχώρησε χειροκροτούμενος. Γιουβέντους (Μ. Αλέγκρι): Μπουφόν (63′ Πινσόλιο), Αλεξ Σάντρο, Ρουγκάνι, Μπαρτσάλι, Λιχτστάινερ, Πιάνιτς, Μαρκίζιο, Στουράρο (44′ Μπετανκούρ), Ντάγκλας Κόστα (66′ Ιγουαΐν), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς. Ελλάς Βερόνα (Φ. Πέκια): Νίκολας, Σουπραγιέν, Φεράρι, Καράτσιολο (46′ Μπεαρτσότι), Ρόμουλο, Φοσάτι, Ααρονς (62′ Ζουκουλίνι), Ντάντσι, Φαρένς, Ρίντερ Μάτος (81′ Πέτκοβιτς), Τσέρτσι.