Οι επιδόσεις της Λίβερπουλ του Κλοπ απέναντι στο top 7 είναι εντυπωσιακές. Οι κόκκινοι επιβεβαίωσαν για ακόμη μία φορά ότι είναι φτιαγμένοι για τα μεγάλα ματς και κέρδισαν δίκαια την Άρσεναλ με 3-1, για να βρεθούν στην 4άδα (οι κανονιέρηδες έχουν ματς λιγότερο). Ο Βενγκέρ εξέπληξε με την απόφασή του να αφήσει τον Σάντσες στον πάγκο και οι Λονδρέζοι ξόδεψαν το πρώτο 45λεπτο (ο Οζίλ απουσίαζε λόγω ασθένειας). «Παίξαμε με τον Ζιρού και τον Γουέλμπεκ, γιατί περιμέναμε ότι θα δώσουμε πολλές μονομαχίες στον αέρα», αποκάλυψε ο Αλσατός, όμως η εκτίμησή του ήταν λάθος. Έτσι, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, ανοίγοντας το σκορ με την πρώτη τους ευκαιρία στο 9’. Ο Μανέ έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Κουτίνιο και κατέληξε στον Φιρμίνο, που έκανε από κοντά το 1-0! κλοπ Παίκτης να κουβαλήσει την μπάλα για την Άρσεναλ δεν υπήρχε και το πρώτο μέρος τελείωσε, με τους κανονιέρηδες να μην έχουν ούτε επαφή στην περιοχή του Μινιολέ! Και, φυσικά, ούτε ευκαιρία. Οι παίκτες του Κλοπ είχαν τον έλεγχο, δεν ανέβασαν ταχύτητα, έδωσαν χώρο και στο 40’ βρήκαν και δεύτερο γκολ. Πολύ ωραία ασίστ του Φιρμίνιο και άψογο τελείωμα του Μανέ για το 2-0! Ο Κουτίνιο είχε άλλες δύο καλές στιγμές (29’, 44’) και ο Βενγκέρ έκανε το λογικό: έβαλε τον Σάντσες με το ξεκίνημα της επανάληψης. 2017-03-04T192834Z_131657314_MT1ACI14761130_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-LIV-ARS