Σκορπάει τρόμο αυτή η Ρεάλ! Η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο, που επέστρεψε με γκολ 62 ημέρες μετά τον τραυματισμό του, έκανε ότι ήθελε την κακόμοιρη Οσασούνα, διαλύοντάς την με 5-2. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ για τη Βασίλισσα, που ανά διαστήματα έπαιξε τρομερό ποδόσφαιρο και θα μπορούσε να πετύχει πολλά ακόμη γκολ. Η αρχή για τη Βασίλισσα έγινε μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Μπέιλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Οσασούνα από οριακή θέση οφσάιντ και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, στο πρώτο επίσημο ματς του, 62 ημέρες μετά τον τραυματισμό στον τελικό του Euro. Οι γηπεδούχοι πίεζαν συνεχώς, θέλοντας να καθαρίσουν το ματς γρήγορα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το κατάφεραν. Αφού πρώτα έχασαν σωρεία ευκαιριών, ο Ντανίλο στο 40’ σκόραρε με ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σέρχιο Ράμος με μια… κλασσική κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έγραψε το 3-0. Ο Πέπε στο 56’ σκόραρε και αυτός με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την τραγική επέμβαση του Πέρες, ενώ ο Μόντριτς στο 62’ έκανε το 5-0. Η Οσασούνα, πάντως, βρήκε το σθένος και κατάφερε να μειώσει το σκορ, χάρις στα τέρματα των Οριόλ Ριέρα (64’) και Γκαρσία(78’), διαμορφώνοντας το τελικό 5-2. Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Παρασκευή, 9/9 Ρεάλ Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 1-1 (61′ Πιάτι – 78′ Γουίλιαν) Σάββατο, 10/9 Θέλτα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-4 (53’ Κόκε, 73’, 81’ Γκριεζμάν, 89’ Κορέα) Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 5-2 (6’ Κ. Ρονάλντο, 40’ Ντανίλο, 45’+1’ Σ. Ράμος, 56’ Πέπε, 62’ Μόντριτς / 64’ Οριόλ Ριέρα, 78’ Γκαρσία) Μάλαγα-Βιγιαρεάλ (19:15) Σεβίλλη-Λας Πάλμας (19:15) Μπαρτσελόνα-Αλαβές (21:30) Κυριακή, 11/9 Σπόρτινγκ Χιχόν-Λεγκανές (13:00) Βαλένθια-Ρεάλ Μπέτις (17:00) Γρανάδα-Εϊμπάρ (19:15) Λα Κορούνια-Αθλέτικ Μπιλμπάο (21:30) Πηγή: sport-fm.gr