Ο Παναθηναϊκός είναι ο νέος πρωταθλητής στην Α1 Γυναικών! Οι παίκτριες της Σοφίας Καπογιάννη επικράτησαν στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού στον τρίτο και τελευταίο τελικό της σειράς (74-66) έχοντας σε εκπληκτικό απόγευμα την Τσάστιτι Ρίντ (24π., 14 ριμπ.) και σε κομβικό ρόλο την Λολίτα Λύμουρα (16π.).

H απουσία της Λεουτσάνκα, λόγω τραυματισμού, οδήγησε γρήγορα τον Παναθηναϊκό στην απόφαση να χρησιμοποιήσει ξανά την άμυνα ζώνης που του έδωσε τη νίκη στον 2ο τελικό.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα είχε χώρους, ανέβασε τον ρυθμό και με αιχμή την Κόστοβιτς (6π.) προηγήθηκε με 14-6.

Εκεί ήρθε η ζώνη. Σερί 8-0 για τον Παναθηναϊκό με την Ριντ (12π., στα πρώτα 20 λεπτά) να ανεβάζει ρυθμό και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 17-16!

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, δύα απανωτά τρίποντα από την Χατζηνικολάου έφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (28-19).

Ο Ολυμπιακός, παρά τα 9 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στους 4 στο φινάλε (32-28).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με απανωτές ισοπαλίες. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετή ώρα, μέχρι που η Ριντ έμοιαζε ασταμάτητη στο παρκέ.

Στην εξέλιξη του αγώνα, και ενώ ο Ολυμπιακός είχε την Σταμολάμπρου να σκοράρει ακατάπαυστα πίσω από τη γραμμή των 6.75μ., ο Παναθηναϊκός βρήκε την Λολίτα Λύμουρα σε ρόλο ηρωίδας!

Σημείωσε εννιά πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να φτάσει τη διαφορά στους 10 πόντους (60-70).

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74

Πηγή: gazzetta.gr