Ο Άρης προβλημάτισε μόνο στο πρώτο 10λεπτο την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε τελικά άνετα.

Η ήττα από τη Σολέ πριν λίγες μέρες, στο πλαίσιο του Basketball Champions League, ήταν σίγουρο ότι θα προκαλούσε μια αντίδραση από την πλευρά της Ένωσης και αυτή ήρθε κόντρα στους Θεσσαλονικείς. Παίρνοντας πόντους από τους Τσάλμερς και Σούλερ, ο Άρης κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (15-16), ενώ μπήκε καλά και στη δεύτερη, αφού προηγήθηκε με 22-27 στο 15′.

Αυτό είναι και το σημείο στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, πάντως, αφού η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και έκανε σερί 16-0, μετατρέποντας το σκορ σε 38-27 υπέρ της και κλείνοντας το ημίχρονο με 42-31. Ματσιούλις και Μαυροειδής κοντά στο καλάθι και Λάνγκφορντ από την περιφέρεια έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν και στο +16 (56-40 στο 26′), διαφορά που παρέμενε σε αυτό το επίπεδο στη συνέχεια της αναμέτρησης, με την Ένωση να έχει μόνο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67