Με 94-69 ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις Κάουνας ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε και τον Βασίλη Σπανούλη με τραυματισμό.

Όλο και πιο μακριά από την 8άδα είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρουσιάστηκε πολύ κακός στο Κάουνας και μοιραία γνώρισε τη συντριβή από τη Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε αρκετές λάθος επιλογές και γι’ αυτό κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο -9 (46-37).

Η κατάσταση έγινε χειρότερη στην τρίτη περίοδο, όπου οι Πειραιώτες έκαναν μόνο λάθη και οι Λιθουανοί έκαναν μόνο εύστοχα σουτ, με το σκορ να ανεβαίνει στο 69-48′ στο 30′. Και με τους Σπανούλη και Ρότσεστι να έχουν αποχωρήσει με τραυματισμούς, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τελευταίο 10λεπτο, φεύγοντας τελικά από το Κάουνας με 25άρα (94-69).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 69-48, 94-69.