Η ΑΕΚ επικράτησε με της Ράστα Βέχτα με 81-70 στη Γερμανία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Τις τελευταίες αγωνιστικές του ομίλου, η ΑΕΚ έψαχνε τη νίκη που θα την έστελνε και μαθηματικά στους «16» του Basketball Champions League και τη βρήκε τελικά στη Γερμανία. Εκεί, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν… τρομακτική στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμη και με 30 πόντους (!), αλλά στη συνέχεια μάλλον χαλάρωσε περισσότερο από όσο έπρεπε και έδωσε το δικαίωμα στη Ράστα Βέχτα να μειώσει. Όχι και να της κάνει ζημιά όμως.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν συνεχώς εύστοχοι και έπαιζαν όπως έπρεπε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βγάλουν το πρώτο 10λεπτο στο +16 (13-29) και το ημίχρονο στο +20 (31-51). Τα πράγματα δεν άλλαξαν και ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, αφού η διαφορά παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο (49-67), αλλά κάπου εκεί η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα και οι Γερμανοί βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη και στους 7 πόντους (68-75) τρία λεπτά πριν το τέλος.

Οι Γιάνκοβιτς και Σλότερ, όμως, ήταν εκεί όταν έπρεπε, έδωσαν λύσεις και η Ένωση πήρε τη νίκη (70-81) και είναι στο χέρι της και η 2η θέση του ομίλου, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει πλεονέκτημα έδρας στη φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81.