Οι ΗΠΑ… διέλυσαν όπως αναμενόταν την Ιαπωνία με 98-45, μετέφεραν 3 νίκες στη φάση των 16 και πλέον ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς με την Εθνική μας (7/9).

Η Ιαπωνία ήταν πολύ αδύναμη αντίπαλος για την Team USA και αυτό φάνηκε στο παρκέ.

ΟΙ Αμερικανοί… καθάρισαν τους Ιάπωνες με το εντυπωσιακό 98-43 και με αυτόν τον τρόπο μεταφέρουν 3 νίκες στη φάση των 16.

Εκεί θα κοντραριστούν στο πρώτο ματς με την Εθνική μας (7/9), η οποία νίκησε τη Νέα Ζηλανδία.

Οι ΗΠΑ έκλεισαν το ημίχρονο στο +33 (56-23) και απλοποίησαν τα πράγματα.

Για τους νικητές ο Μπράουν ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ ο Κέμπα πρόσθεσε 15. Στον αντίποδα 18 είχε ο Μπάμπα.

Το ματς

Οι Αμερικανοί μπήκαν με σπασμένα τα φρένα και το κοντέρ έγραψε 13-0 με τον Μπαρνς. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον Ουάιτ να σκοράρει για 3 και να κάνει το 21-6 στο 7′. Οι Ιάπωνες δεν είχαν τρόπο να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους. Ο Τανάκα ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκοτ της 1ης περιόδου (23-9).

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 29 (46-17) με το τρίποντο του Μπαρνς στο 16′. Η ομάδα του Πόποβιτς συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο ματς, με τον Λόπεζ να το… στάζει για τρεις, γράφοντας το 51-21. Ο Μίτσελ με νέο τρίποντο έκανε το 56-23 στο ημίχρονο, με τους Ιάπωνες να αδυνατούν να πλησιάσουν. Η Team USA είχε 10/23 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Το ματς δεν είχε γυρισμό για την Ιαπωνία και η Team USA έδωσε απλά το show της. Ο Κέμπα δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει για το 69-25, 6 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Ουάιτ έκανε το 80-29 για το σύνολο του Πόποβιτς, το οποίο δεν είχε σκοπό να κόψει ρυθμό απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Με 2 βολές ο Ουάιτ έκανε το 84-31 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ματς είχε τελειώσει στην ουσία από το πρώτο δεκάλεπτο και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 56-23, 84-31. 98-43