Το Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων συνεχίστηκε στο Μάριμπορ της Σλοβενίας με τους αγώνες της προτελευταίας μέρας και για την Ελλάδα όλα πήγαν μια χαρά αφού κατέκτησε έξι μετάλλια, τέσσερα ασημένια και δύο χάλκινα.

Τα δύο ασημένια μετάλλια ήρθαν από την κολύμβηση. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δέσποινα Πυρίλη στα 100μ ύπτιο με πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων σε 1:02.15 βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ. Πρώτη ήταν η Ρουμάνα Σιλιστεάνου με 1:01.07 και τρίτη η Ιταλίδα Μποσκάρο με 1:02.30.

Ο Βαγγέλης Ντούμας στα 100μ πρόσθιο σημείωσε επίδοση 1:02.88 και πήρε τη δεύτερη θέση. 1:02.78 έκανε ο νικητής Ίνγκλις (Μεγ.Βρετανία), 1:02.92 ο τρίτος Κομάν από τη Ρουμανία, 1:02.98 . Τις απονομές και στους δύο κολυμβητές έκανε ο Πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος.

Tα άλλα τρία μετάλλια ήρθαν από το στίβο, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα. Ο Βλαδίμηρος Ανδρεάδης ήταν δεύτερος στα 400 εμπόδια με 52.70, που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του πίσω από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών Κ18 με 52.21. Νικητής με 51.79 ήταν ο Δανός Φρέντερικ Βο Ντε και τρίτος ο Σάββα Νόβικοβ (Εσθονία) 53.02.

Το χάλκινο πήρε ο Νίκος Σιδηρένιος στη σφυροβολία. Ο πρωταθλητής μας έστειλε τη σφύρα στα 73,41 μ. και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 70,95 μ. από φέτος. Ο 17χρονος είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 68,12 μ., 71,95 μ. και 68,77 μέτρα. Ο Ούγγρος Αρμίν Ζαμπαντός με 78,92 μ. και ο Φινλανδός Ατού Κανγκασνιέμι με 75.09 μ. ανέβηκαν στις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου.

Τέλος ο Πασχάλης Γεννίκης με 2.,06 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Πασκουερ με 2,12μ. και δεύτερος με 2,09μ. ήταν ο Τούρκος Κουντουμπάν.

Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στη σημερινή ημέρα, ήρθε στη γυμναστική από τον Σεραφείμ Εμινίδη. Ο 16χρονος πρωταθλητής εκτέλεσε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα στον πλάγιο ίππο και συγκεντρώνοντας 13,633 βαθμούς πήρε τη δεύτερη θέση στη διοργάνωση.