Το τουρνουά της Στουτγκάρδης ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Στέφανο Τσιτσιπά ώστε να μπει με το δεξί στους αγώνες του στο χορτάρι αλλά τελικά τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά αφού ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Ρισάρ Γκασκέ στον πρώτο αγώνα και αποκλείστηκε πρόωρα.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν το φαβορί κόντρα στον Γάλλο, ο οποίος Νο55 στην παγκόσμια κατάταξη, και οι περισσότεροι περίμεναν ότι θα έπαιρνε τη νίκη και θα αντιμετώπιζε τον Γιαν Λέναρντ Στρουφ στον προημιτελικό αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι…

Ο Τσιτσιπάς μπήκε καλά στο ματς, έκανε break νωρίς και βρέθηκε μπροστά με 3-0 αλλά ο Γκασκέ απάντησε με το ίδιο νόμισμα και τελικά το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε μάχη, με τον Γάλλο να το παίρνει τελικά με 7-6 και να κάνει το 1-0.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Στέφανος να μπει δυνατά στο δεύτερο, να προηγηθεί με 4-0 χάρη σε δύο break και τελικά να το πάρει με 6-2 και να κάνει το 1-1, μπαίνοντας στο τρίτο με στόχο να το πάρει κι αυτό και παράλληλα τη νίκη-πρόκριση.

Τόσο ο Τσιτσιπάς όσο και ο Γκασκέ κρατούσαν το σερβίς τους και πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 6-5 για τον Γκασκέ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Τσιτσιπά σε εκείνο το σημείο και με 7-5 έκανε το 2-1 στα σετ και πήρε την πρόκριση.

Τα σετ: 6-7, 6-2, 5-7