Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα γνωρίζοντας ότι με νίκη θα εξασφάλιζε και μαθηματικά την 1η θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague, τελικά όμως ηττήθηκε με 87-79 και για να «κλειδώσει» την πρωτιά θα πρέπει να νικήσει τη Μπασκόνια στην τελευταία αγωνιστική.

Με σωστές επιλογές στην επίθεση και με τον Φαλ να μπαίνει ζεστός και στη συνέχεια να παίρνει και βοήθειες από τους Γουόκαπ και Κάνααν, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +7 (8-15) στο 5′ και από τη στιγμή που πήραν μπρος και οι Βεζένκοβ και Παπανικολάου, εκτελώντας από την περιφέρεια, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε και στο +11 (19-30) στο 8′. Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, όμως, οι Σέρβοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να μειώσουν στο -4 (26-30).

Ο Καμπάτσο ήταν αυτός που είχε αναλάβει δράση για τον Ερυθρό Αστέρα που πλησίασε και στο -3 (33-36) στο 15′, για να ακολουθήσει και η προσπέραση χάρη και στον Μίτροβιτς. Οι γηπεδούχοι ήταν στο +4 (43-39) δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακός με την είσοδο των Γουόκαπ, Παπανικολάου και Φαλ άρχισε να λειτουργεί και πάλι καλύτερα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (45-47).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως, δεν ήταν καλό… Οι Πειραιώτες έμειναν «άσφαιροι» για 4,5 λεπτά και οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν για να πάνε στο +6 (54-48) χάρη στον Καμπάτσο, με τα πράγματα να γίνονται ακόμη χειρότερα στη συνέχεια όπως δείχνει και το 63-54 στο 29′, για να μειώσει τελικά στο -6 (65-59) η ομάδα του Μπαρτζώκα στο 30′.

Ο Ολυμπιακός είχε 10 λεπτά στη διάθεσή του για να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη και μαζί και την 1η θέση της κανονικής διάρκεια της Euroleague, αλλά ο Χόλαντ με τρία τρίποντα έδωσε αέρα 9 πόντων (80-71) στον Ερυθρό Αστέρα στο 35′. Ο Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες για τους ερυθρόλευκους αλλά δεν είχε τις βοήθειες που θα ήθελε και έτσι δεν αποφεύχθηκε η ήττα με το τελικό 87-79, με τους Πειραιώτες να περιμένουν το ματς με τη Μπασκόνια για να κυνηγήσουν τη νίκη που θα τους δώσει την 1η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79