Ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ της Πέμπτης (29/12) το πρώτο σκέλος της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague. Η Μπασκόνια με τη νίκη της επί της Ρεάλ Μαδρίτης (92-86), αλλά και η Μονακό που ξεπέρασε την Ζαλγκίρις (84-82) ανέβηκαν στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 11-5.

Ο Ολυμπιακός με 9-6 βρίσκεται στην 6η θέση. Ο Παναθηναϊκός, πάλι, είναι 13ος ωστόσο να σημειώσουμε πως με εξαίρεση την Παρτιζάν οι υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται μπροστά του ως και την 9η θέση ηττήθηκαν. Έτσι, γίνεται αντιληπτό πως το αποψινό (30/12, 21:00) ντέρμπι μεταξύ τους στο «ΟΑΚΑ» έχει και τεράστια σημασία για την κατάταξη της Euroleague.

Εντυπωσιακή η Μπασκόνια, νίκησε και τη Ρεάλ

Η Μπασκόνια είναι σε δαιμονιώδη φόρμα και το επιβεβαιώνει απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Οι Βάσκοι νίκησαν και τη Ρεάλ Μαδρίτης με 92-86 στον ισπανικό «εμφύλιο» και ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής της Euroleague, έφτασαν στην 6η σερί νίκη τους στη διοργάνωση και πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-5. Στο 10-6 «έπεσε» η Ρεάλ, που προσπάθησε να «επιστρέψει» από το -16, αλλά δεν βρήκε απαντήσεις απέναντι στους εκπληκτικούς Χάουαρντ και Γκεντράιτις.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμές του δόρατος τους Ταβάρες και Ντεκ συντήρησε για ώρα ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, πήραν… φωτιά οι επιθετικές «μηχανές» της Μπασκόνια (35 πόντοι στην επίθεση), με τον Χάουαρντ να οργιάζει από τα 6,75μ. (5/7 τριπ.) και τους Βάσκους να κλείνουν το ημίχρονο με το +16.

Η Ρεάλ προσπάθησε να «γυρίσει» τα δεδομένα του αγώνα και με τους Γουίλιαμς-Γκοες και Ντεκ μείωσε στο καλάθι (73-71), όμως στο τέλος η Μπασκόνια βρήκε τις λύσεις από τα μεγάλα καλάθια του Χάουαρντ και του Γκεντράιτις, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Στους 28 πόντους (6/11 τρίπ.) σταμάτησε ο Χάουαρντ, ενώ ο Γκεντράιτις πέτυχε άλλους 21 (3/6 τρίπ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86

Μεγάλη ανατροπη για τη Μακάμπι κόντρα στην Αναντολού Εφές

Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο της Μακάμπι Τελ Αβίβ (επί μέρους σκορ 23-7) κι ο συγκλονιστικός Λορέντσο Μπράουν, έριξαν στο… καναβάτσο την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές κι οδήγησαν τους Ισραηλινούς σε μία μεγάλη ανατροπή και νίκη με 80-72, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague. Η Μακάμπι (9-7) «επέστρεψε» από το -8 με τον Μπράουν να κάνει… πράγματα και θαύματα στην τελευταία περίοδο, σε δημιουργία κι εκτέλεση, κλείνοντας τον αγώνα με 23 πόντους και 7 ασίστ. Στο 8-8 πλέον η τουρκική ομάδα, που μετράει 3 ήττες στους 4 τελευταίους αγώνες της.

Η Αναντολού φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα, με τους Κλάιμπερν (20π.), Μπομπουά (14π.) και Μίτσιτς (13π.) να παίρνουν όλο το βάρος στην επίθεση και να δίνουν προβάδισμα… νίκης στην τουρκική ομάδα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο, ο Μπράουν πήρε το… όπλο του, οι σταρ της Αναντολού έπαθαν «αφλογιστία» απέναντι στην τρομερή άμυνα της Μακάμπι και το σερί 20-2 των Ισραηλινών τους χάρισε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72

Έχει πάρει φόρα η Αρμάνι Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο έχει «συνέλθει» πλέον για τα καλά, σημειώνοντας την τρίτη σερί νίκη της στην Euroleague, αυτή τη φορά επί της Βαλένθια με 90-79 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Με τον Μπίλι Μπάρον σε μεγάλο βράδυ (24π., 4/9 τρίπ.) και άξιους συμπαραστάτες τους Μπράντον Ντέιβις (17π., 6 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ (12π., 4/7τρίπ.), Ντέιβον Χολ (14π.), η ιταλική ομάδα έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-10. Στο 7-9 «έπεσαν» οι «νυχτερίδες» που μείωσαν στα μέσα της τρίτης περιόδου στους 3 πόντους, αλλά τα περίμεναν όλα για ακόμη μία φορά απ’ τον συγκινητικό Ντούμπλιεβιτς (26π, ¾ τρίπ., 7 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 50-43, 71-60, 90-79

Τρίτη σερί νίκη για την Παρτιζάν

Η Παρτίζαν έχει βρει πλέον φόρμα και ρυθμό και το επιβεβαιώνει στα παρκέ της Euroleague, φτάνοντας στην τρίτη σερί νίκη της. Τελευταίο «θέμα» των Σέρβων -μετά τις τουρκικές Αναντολού Εφές και Φενερμπαχτσέ- ήταν η Μπάγερν Μονάχου την οποία νίκησαν με 83-77 στην «Stark Arena» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 7-9. Στο 5-11 πλέον οι Γερμανοί που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους.

Το «ξέσπασμα» της Παρτίζαν στη δεύτερη περίοδο με αιχμές τους Λεσόρ (16π, 11ρ.), Έξουμ (19π.) και Λεντέι (15π.) της χάρισαν ένα ασφαλές προβάδισμα έναντι των Βαυαρών (41-29), παρά τη μέτρια βραδιά του Κέβιν Πάντερ (6π.). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κράτησε σταθερό ρυθμό ως το φινάλε και δεν απειλήθηκε καθόλου απ’ τους Γερμανούς που δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή, έχοντας τόσο χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (7/27, 25,9%). Με 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο ολοκλήρωσε τον αγώνα για την Παρτίζαν, ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-29, 59-49, 83-77

Δύσκολη νίκη για τη Μονακό

Ο Μάικ Τζέιμς… έσπασε τα καλάθια (0/7 εντός πεδιάς, μόλις 2 πόντοι από βολές), όμως η Μονακό είχε τον Έλι Οκόμπο σε φανταστική βραδιά και πήρε μίας τεράστιας σημασίας νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-82 στο Πριγκιπάτο, σε ένα παιχνίδι που κρατούσαν γερά στα χέρια τους οι Λιθουανοί για 35 λεπτά (στο 8-8 το ρεκόρ τους).

Η πολύ καλή άμυνα της Ζαλγκίρις και η αποτελεσματικότητα των Σμιτς (18π., 5ρ.) και Έβανς (17π., 3/6 τρίπ) έδωσαν από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα στους Λιθουανούς, οι οποίοι είχαν «εγκλωβίσει» τον εκνευρισμένο Τζέιμς στις «δαγκάνες» τους.

Οι Μονεγάσκοι (που παρέμειναν στην κορυφή με ρεκόρ 11-5) άρχισαν να βρίσκουν σταδιακά λύσεις από άλλους παίκτες, με τους Ντιαλό (14π.) και Ουαταρά (14π.) να παίρνουν πάνω τους την κατάσταση, ροκανίζοντας τις μικρές διαφορές που έπαιρναν οι φιλοξενούμενοι.

Στο τέλος «μίλησε» ο Οκόμπο (22 πόντοι συνολικά με 2/5 τρίποντα και 9 ασίστ), ο οποίος έκλεψε δύο φορές την μπάλα φτάνοντας ως το κάρφωμα και βρήκε ένα μεγάλο σουτ για το 83-79, «κλειδώνοντας» τη νίκη της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82

Η αγωνιστική συνεχίζεται απόψε με τους αγώνες: Ερυθρός Αστέρας-Μπαρτσελόνα, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, Βιλερμπάν-Άλμπα Βερολίνου και Βίρτους Μπολόνια-Φενέρμπαχτσε.