Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο των Ορλάντο Μάτζικ εκτός έδρας στο «Amway Center» με 109-102 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που σήμερα έχει γενέθλια και κλείνει τα 28, να επιστρέφει στη δράση. Τα «ελάφια» έχουν πλέον ρεκόρ 17-6 στο NBA.

Ο 27χρονος Έλληνας φόργουορντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την ομάδα του με 34 πόντους σε 33 λεπτά συμμετοχής (12/21 σουτ, 2/4 τρίποντα, 8/11 ελεύθερες βολές, 13 ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο μπλοκ). Συμπαραστάτες του οι Μπόμπι Πόρτις (18 πόντοι, δέκα ριμπάουντ), Τζρου Χόλιντεϊ (17 πόντοι, δέκα ασίστ) και Έι Τζέι Γκριν (12 πόντοι, 3/5 τρίποντα).

Οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν απρόσεκτοι στην αρχή. Σε τέσσερα λεπτά είχαν πέντε λάθη (δύο ο Αντετοκούνμπο) με αποτέλεσμα να βρεθούν από νωρίς πίσω στο σκορ με 13-6. Απάντησαν, όμως, μ’ ένα σερί 9-4 καθώς σταδιακά η ποιότητά των παικτών τους και δη του «Greek Freak» άρχισε να κάνει τη διαφορά. Έκλεισαν την πρώτη σερί βάζοντας 14 αναπάντητους πόντους και πήραν κεφάλι στο σκορ 30-21. Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 12 απ’ αυτούς και χάρισε μοναδικές στιγμές όπως όταν κάρφωσε την μπάλα βίαια στο καλάθι.

Ούτε στη δεύτερη περίοδο μπήκαν καλά οι Μπακς, αλλά είναι τέτοιο το ποιοτικό χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων που δεν χρειάστηκαν να ανεβάσουν ταχύτητα. Στο μεταξύ, ο Giannis συνέχισε να… παράγει highlights καθώς πρόλαβε τους τρεις παίκτες που τον μάρκαραν κι έφτασε πρώτος στο καλάθι. Οι Μπακς συνέχισαν να ξεμακραίνουν στο σκορ. Προηγήθηκαν με 14 πόντους (41-27) με 6′:26” να απομένουν για το ημίχρονο. «Χαλάρωσαν» κάπως στη συνέχεια και οι Ορλάντο Μάτζικ έριξαν τη διαφορά στους 11 προτού οι δύο ομάδες πάνε στ’ αποδυτήρια. Ο Αντετοκούνμπο έβαλε μόλις τέσσερις πόντους με την ομάδα του να μην τον χρειάζεται να αποδώσει στο μάξιμουμ.

Επέστρεψε με περισσότερη ενέργεια και αποφασιστικότητα στην 3η περίοδο. Έβαλε γρήγορα έξι πόντους με τους Μπακς να προηγούνται 74-62. Έκλεισε το τρίτο 12λεπτο με 25 πόντους, ενώ τα «ελάφια» ήδη στο +16 (88-72) είχαν αρχίσει να σκέφτονται την επόμενη δοκιμασία, το ματς με τους Σακραμέντο Κινγκς (8/12, 03:00).

Κι αυτό ήταν το σφάλμα τους. Οι Μάτζικ εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και μείωσαν στους επτά πόντους (96-89) με 5′ και 47” να απομένουν στο ρολόι για το τέλος του ματς. Ένα κάρφωμα του Αντετοκούνμπο κι ένα τρίποντο του Μαμουκελασβίλι κράτησαν τους Μπακς σε απόσταση από τους Μάτζικ. Ωστόσο, το… κακό είχε ήδη γίνει. Οι γηπεδούχοι πίστευαν, πλέον, στην ανατροπή. Έφτασαν μέχρι και στο -4. Τότε, όμως, η αλλαγή ενός σφυρίγματος από τους διαιτητές – το αμυντικό φάουλ του Αντετοκούνμπο έγινε επιθετικό φάουλ και δύο βολές για τον «Greek Freak» – άλλαξε το μομέντουμ και οι Μπακς «κλείδωσαν» τη νίκη.

Τα 12λεπτα: 21-30, 24-26, 27-32, 30-21.